Miłość oralna powoduje nowotwór?! Niepokojące słowa profesora

Miłość oralna powoduje nowotwór?! Niepokojące słowa profesora Źródło: Public Domain Pictures/George Hodan

Na nowotwór można zachorować, uprawiając seks oralny. Znany profesor z Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej UMP zwraca uwagę na ten coraz częstszy problem wśród pacjentów. Jego słowa wzbudzają niepokój.

Nowotwór głowy i szyi stał się podstawą do rozmów podczas Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów w poznaniu. Prof. Wojciech Golusiński, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej UMP, zasiał ziarno niepokoju wśród niektórych pacjentów. Okazuje się, że miłość oralna może powodować nowotwór. 

Nowotwór może być spowodowany seksem

Rak głowy i szyi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów w naszym kraju. W onkologii zwykło się mówić, że jeżeli liczba zachorowań wzrasta powyżej 10 procent, to jest to "tsunami onkologiczne". W ciągu dwóch ostatnich dekad liczba zachorowań na tego typu nowotwór, wzrosła o ponad 15 procent, a perspektywy na przyszłość budzą niepokój. Kiedyś problem raka głowy lub szyi, dotyczył głównie osób powyżej 50. roku życia. Teraz coraz więcej osób choruje już poniżej 40-stki. Okazuje się, że wpływ na taki stan rzeczy może mieć uprawianie seksu oralnego. 

- W Stanach Zjednoczonych mówi się, że ma to związek z tzw. rewolucją kulturalną, czyli czasów hipisowskich, dużego wyzwolenia. Wszystkie statystyki na całym świecie, evidence-based medicine, czyli najlepsze publikacje podają, że wiąże się to z niestandardowymi zachowaniami seksualnymi. Są to np. wczesna inicjacja seksualna, seks oralny, częsta zmiana partnerów. To powoduje, że pasażowanie [...] wirusa brodawczaka ludzkiego następuje dość szybko - powiedział w wywiadzie z "Głosem Wielkopolski", profesor Wojciech Golusiński. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wirus brodawczaka ludzkiego, tzw. HPV, jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową. Jeżeli zakażenie tym wirusem utrzymuje się długo, istnieje ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, sromu, pochwy i ustnej części gardła. Przyjmuje się, że około 50 procent osób przechodzi w swoim życiu zakażenie wirusem HPV. To jednak nie oznacza, że każdy zachoruje, bo wirusów HPV jest ponad 100, a tylko dwa z nich są kancerogenne. 

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje legenda telewizji. Zmarł niespodziewanie, miał tylko 54 lata

2. Prawdziwe problemy synowej Zenka Martyniuka dopiero się zaczynają. Daniel udowadnia, na co go stać

- [...] Rozwój tego nowotworu trwa 15-20 lat. Nie jest tak, że jak dzisiaj zachowuje się w określony sposób, to za dwa tygodnie będę miał nowotwór. Nie. Musi być ten proces kancerogenezy, a on jest długotrwały. Nie pamiętam, żeby u nas w Polsce była taka rewolucja jak w Stanach, nie mniej jednak, uważa się, że w Polsce około 30 procent nowotworów głowy i szyi jest HPV - zależne - dodał na koniec w rozmowie z "Głosem Wielkopolski", profesor Wojciech Golusiński.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Lidl wycofuje popularny produkt. Jego składnik WYWOŁUJE WYMIOTY
  2. Babcia-potwór włożyła nóżki wnuczki do wrzątku. Chciała ją w ten sposób ukarać, lekarze walczą o życie dziecka
  3. Mąż słodko zemścił się na żonie. Wszystko stało się podczas smażenia jajek sadzonych
  4. Agnieszka Chylińska sfotografowana bez makijażu. Zdjęcie wywołało poruszenie, twierdzą, że wygląda jak Maryla Rodowicz
  5. Rodzina cieszyła się właśnie kolacją, gdy u progu ich drzwi pojawił się nieproszony gość. Wszyscy radzą im, by natychmiast spalili dom

źródło: Głos Wielkopolski

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News