Na ten nowotwór umiera najwięcej Polek. Sposoby, by się przed nim uchronić

Na ten nowotwór umiera najwięcej Polek. Sposoby, by się przed nim uchronić Źródło: .

Nowotwór piersi jest najczęściej diagnozowany wśród Polek. Choć każda taka diagnoza jest osobistą tragedią, nie musi być wyrokiem. Raka można wyleczyć, a szanse są tym większe, im szybciej zostanie wykryty. Oto kilka sposobów na to, jak można uchronić się przed tak poważną chorobą.

Każdy nowotwór brzmi jak wyrok. Tej diagnozy nie chce usłyszeć nikt. Niestety, zachorowania na raka wciąż są w Polsce liczne. Ta okrutna choroba zabija rocznie około 100 tysięcy osób. W walce zawsze pomaga wczesna diagnoza - dlatego trzeba pamiętać o regularnych badaniach. Kobiety w Polsce mogą korzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, które pomogą odpowiednio wcześnie wykryć najczęściej występujący wśród Polek nowotwór - rak piersi.

Ten nowotwór atakuje najczęściej. Rak piersi zmorą Polek

Rak piersi jest najczęściej występującym wśród Polek nowotworem. Co roku diagnozuje się około 19 tys. zachorowań. Umieralność na tę chorobę niestety wciąż rośnie - w przeciwieństwie do innych krajów Unii Europejskiej. Według statystyk, każdego roku aż 6 tys. zdiagnozowanych pacjentek nie wygrywa walki z rakiem. Wynika to przede wszystkim z pozostawiającej wiele do życzenia opieki nad chorymi. Kuracja jest droga, nie ma dostępu do nowoczesnych terapii i rehabilitacji.

Zawsze jednak powtarza się, i nie są to puste słowa, że im wcześniej wykryje się raka, tym większe szanse skutecznej kuracji. A, jak wynika ze statystyk, Polki wciąż niechętnie się badają. Choć dostępne są bezpłatne badania profilaktyczne, korzysta z nich tylko 40 procent kobiet w wieku 50-69 lat, czyli najbardziej narażonej grupy. Mammografia i USG pomagają we wczesnym wykryciu niebezpieczeństwa. Każda kobieta powinna także samodzielnie sprawdzać piersi - gdy wykryje zmianę, guz, niezwłocznie udać się do lekarza. Trzeba pamiętać, że badania zwiększają szansę na wyleczenie. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Profilaktyka raka piersi - badania i dieta

W przypadku raka piersi nie ma wielu możliwości zachowań, pozwalających zminimalizować zachorowanie. Badania wskazują jednak, że jest związek między zachorowaniami, a dietą bogatą w tłuszcze nasycone a także alkoholem i otyłością typu brzusznego. Kobiety powinny też sprawdzić historię rodzinną. Jeżeli znane są przypadki zachorowań na raka piersi w rodzinie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że choroba może powrócić w następnych pokoleniach.

Można więc postarać się o jak największe zminimalizowanie wystąpienia raka piersi, stosując odpowiednią dietę i unikając wysokoprocentowego alkoholu. Jednak najważniejsza w tym przypadku jest profilaktyka. Nie powinno się unikać badań - to one mogą uratować życie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Mama Dominiki Gwit zdumiewająco o jej wadze. Oczy wam wyjdą z orbit
  2. Do sieci trafiły zdjęcia zza kulis programu Katarzyny Dowbor. Widzowie nie mieli pojęcia, co tam naprawdę się dzieje
  3. Przenigdy nie kupuj takiego pieczywa. Jest silnie niebezpieczne dla zdrowia
  4. Mamy zdjęcie celi mordercy Kristiny. Zdębiejecie, gdy się dowiecie jak wygląda jego życie za kratami
  5. Małgorzata Kożuchowska oszukała swoich fanów. Burza w sieci po jej zdjęciu w bikini

Źródło: Medonet

Następny artykuł