Rak piersi wciąż zbiera tragiczne żniwo. Ten lek może dać nadzieję

Rak piersi wciąż zbiera tragiczne żniwo. Ten lek może dać nadzieję Źródło: health.mil/News/Articles/2018/10/04/Mammograms-recommended-for-early-detection-of-breast-cancer

Nowotwór piersi co roku zabija wiele kobiet. Statystki są zatrważające. Na szczęście chore mają teraz szansę na leczenie, a ten lek może dać nadzieję wielu chorym.

Nowotwór piersi co roku zbiera krwawe żniwo, zabijając tysiące kobiet. Obecnie niemal 20 tysięcy chorych pań walczy z rakiem. Ten niestety zabija aż jedną trzecią z nich. Ministerstwo Zdrowa wsparło je w walce z chorobą i na listę refundowanych medykamentów wciągnęło także lek, który zwalcza jedną z postaci nowotworu piersi, dając ogromną nadzieję. 

Nowotwór może być uleczalny?

Wraz z rozwojem medycyny, zmieniło się też spojrzenie na nowotwór piersi. Początkowo uznany za śmiertelną, nieuleczalną chorobę, obecnie jest klasyfikowany jako przewlekły bądź uleczalny stan organizmu. Wciąż jednak wymaga specjalnej terapii, która musi przebiegać według ściśle określonych zasad. Niejednokrotnie leczenie przerasta możliwości finansowe chorego, jednak teraz pojawiło się światełko w tunelu. Istotnym w walce z tą postacią choroby piersi lekiem jest pertuzumab, który własnie został wpisany na listę refundacyjną przez Ministerstwo Zdrowia. Ta wiadomość daje nadzieję tysiącom kobiet.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Diagnostyka nowotworowa jest obecnie problemem w Polsce. Cierpiące na raka kobiety trafiają do lekarzy znacznie później, niż ich sąsiadki z zachodu. Dłuższy czas rozwoju choroby czyni ją niestety zdecydowanie silniejszą i trudniejszą do wyleczenia.

Nowotwór można wcześnie wykryć

Właściwe zdiagnozowanie choroby jest możliwe również dzięki czujności pacjentek. Kobiety powinny zwracać uwagę na czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia raka piersi. Częstym badaniom kontrolnym powinny poddawać się panie po 50. roku życia - ich dotyczy prawie 80 procent przypadków wystąpienia nowotworu gruczołu sutkowego. Innym czynnikiem wpływającym na pojawienie się raka jest obciążenie genetyczne - zwłaszcza w obrębie najbliższej rodziny. Również kobiety poddane długiej ekspozycji na estrogeny, a więc takie, które pierwszą miesiączkę przeżyły przed ukończeniem 12. roku życia i przekwitły po 55. roku życia, powinny badać się pod kątem nowotworu piersi.

Dzisiaj grzeje: 1. Mama Anny Kalczyńskiej jest w rozpaczy. Nie żyje jej ukochany mąż i ojciec dziennikarki Dzień Dobry TVN

2. Mąż wymaga, by codziennie stroiła się jak na bal. Nigdy nie zapomni, jak upokorzył ją przy znajomych

Ryzyko raka można ograniczyć, eliminując sprzyjające chorobie czynniki modyfikowalne. Do nich należą m.in. używki (alkohol i papierosy), antykoncepcja hormonalna, niska aktywność fizyczna i otyłość, ale także późne macierzyństwo i małodzietność. Kobiety powinny brać pod uwagę fakt, że choroba występuje również u pań, u których nigdy nie wystąpiły powyższe czynniki ryzyka. Aby uniknąć nowotworu każda z nich powinna przeprowadzać comiesięczne samobadanie, a także po ukończeniu 40. roku życia przynajmniej raz na 2 lata udać się na badania mammograficzne.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Polacy w Szwecji okradają Polaków. Bezczelna metoda
  2. Urodziła dziecko dla dziecka. 45-letnia kobieta zaszła w ciąże i urodziła swoje wnuka
  3. Noworodek umierał w męczarniach przez dwa dni. Jego katem była 11-latka
  4. Piorunująca sepsa w Polsce! Polsat informuje o straszliwej śmierci
  5. Złe wieści o Muńku Staszczyku. Okropna choroba

źródło: medonet

Następny artykuł