Każdego roku zabija tysiące mężczyzn. Smutne informacje dla wszystkich zagrożonych chorobą

Każdego roku zabija tysiące mężczyzn. Smutne informacje dla wszystkich zagrożonych chorobą Źródło: Unsplash

Nowotwór to jedna z cywilizacyjnych chorób. Co roku zabija tysiące mężczyzn. Niestety dla wszystkich zagrożonych chorobą Ministerstwo Zdrowia nie ma dobrych wiadomości.

Nowotwór to cywilizacyjna choroba, z którą zmaga się wiele osób. Chociaż wciąż powstaje wiele nowoczesnych metod leczenia raka, nie wszystkie są refundowane w Polsce. Ministerstwo Zdrowia nie ma dobrych wieści dla zagrożonych.

Co roku tysiące mężczyzn dowiaduje się, że ma nowotwór prostaty. Ten rodzaj raka z roku na rok diagnozuje się u coraz większej liczby pacjentów. Przy tego typu chorobie bardzo ważne jest wczesne wykrycie, które zwiększa szanse na przeżycie i zwalczenie nowotworu. Jednak to wciąż za mało, i chociaż pojawiają się nowe, skuteczne metody leczenia, większość w nich nie jest refundowana przez Ministerstwo Zdrowia.

Nowotwór, który zabija mężczyzn

Wcześnie zdiagnozowany nowotwór prostaty można to dużo większa szansa na przeżycie pacjenta. Okazuje się jednak, że taki mężczyzna nie może liczyć na refundowany lek, jakim jest enzalutamid. Powód? W Polsce Ministerstwo Zdrowia refunduje ten lek tylko w sytuacji, w której pacjent ma przerzuty. Paradoksalnie oznacza to, że chory musi czekać na znaczne pogorszenie swojego stanu, żeby dostać odpowiednie lekarstwo. Przepis ten krytykuje Bogusław Olawski, przewodniczący Sekcji Prostaty Stowarzyszenia "UroConti". Frustracja wśród specjalistów wzrasta, ponieważ lek wydaje się dawać dużą szansę pacjentom, u których zdiagnozowano nowotwór prostaty.

 - Są to leki doustne, skuteczne i doskonale tolerowane, co oznacza, że mogą je stosować nawet osłabieni pacjenci - mówi dr Iwona Skoneczna, onkolog ze Szpitala św. Elżbiety.

Nowotwór prostaty to choroba, którą udaje się wykryć we wczesnym stadium, co powinno cieszyć. Martwi jednak to, że pacjenci i tak pozbawieni są możliwości skutecznej walki z rakiem z powodu braku refundacji odpowiednich leków. Nie jest to jedyny problem. Nowoczesna metoda usunięcia raka za pomocą robota da Vinci również nie jest refundowana przez Ministerstwo Zdrowia w przypadku pacjentów, u których choroba nie osiągnęła III stadium.

Dzisiaj grzeje: 1. Tragedia na lotnisku, samolot staranował człowieka, drugi jest w szpitalu. Film trafił do sieci

2. Uwielbiany aktor TVP przewieziony do szpitala. Syn przekazał smutne wieści

Nowotwór prostaty z roku na rok dotyka coraz większej liczby mężczyzn. Mimo to Ministerstwo Zdrowia ogranicza specjalistów. Pacjenci muszą uzbroić się cierpliwość, ale nowotwór to przecież właśnie walka z czasem.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zdjęcie trafiło do sieci, widać wszystko. Nagle z wody cała mokra wyszła Magda Gessler
  2. Zamiast 500 plus będzie 200 plus. Rząd podjął decyzję, rodziny muszą sobie radzić same
  3. Mąż został w domu sam z dzieckiem. Przesłał żonie nagranie, które zaparło jej dech w piersiach
  4. Wydano pilne alerty na niedzielę, lepiej nie wychodzić z domu. Będzie naprawdę niebezpiecznie
  5. Martyna Wojciechowska wzięła potajemny ślub? Internet obiegło zdjęcie

źródło: msn.com

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News