Jesteś kobietą i niedawno nagle przytyłaś? Lekarze ostrzegają, często myli się to z objawami raka

Jesteś kobietą i niedawno nagle przytyłaś? Lekarze ostrzegają, często myli się to z objawami raka Źródło: unsplash.com/Gesina Kunkel

Nowotwór najczęściej ujawnia się dość niespodziewanie - potrafi dać o sobie znać w ostatnich, poważnych stadiach lub pokazać się czarno na białym podczas podstawowych badań. Najważniejsza jest jednak obserwacja własnego ciała i nieignorowanie jego sygnałów.

Nowotwór często mylony jest z wieloma innymi chorobami. W zależności od tego, jaki narząd zaatakuje, rak jest brany za grypę, ból stawów, chore korzonki lub zwykłe przytycie. Kobiety nie są świadome, że kilka kilogramów więcej może nie być spowodowane jedynie tarczycą lub menopauzą.

Nowotwór jajnika atakuje po cichu

Rak jajnika to najłatwiej wykrywany nowotwór - najczęściej można go zweryfikować podczas rutynowego badania USG u lekarza ginekologa. Jednak wcześniej może nie dawać zbyt oczywistych objawów. Nowotwór jajnika potrafi jednak charakteryzować się tym, że organizm nie tyle przybiera na wadze, co pojawia się tak zwane wodobrzusze.

Te kobiety, które w ostatnim czasie przybrały centymetrów w okolicy brzucha i czują, że spodnie robią się za ciasne, a dawno nie były u ginekologa, powinny zbadać stan swojego zdrowia. Najczęściej dodatkowe obwody są zrzucane na menopauzę, niedoczynność tarczycy czy nawet przedokresowe "magazynowanie wody". Wzdęcia i uczucie ciężkości pojawiające się regularnie i utrzymujące się dłuższy czas również nie są dobrym znakiem.

Jest możliwość bezpłatnego ocenienia ryzyka wystąpienia raka jajnika

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Rak jajnika objawia się oczywiście w okolicach brzucha. Kolejnymi niepokojącymi objawami są trudności w oddawaniu moczu, parcie na pęcherz, w rzadkich przypadkach krwawienie z miejsc intymnych, wymioty i bolesność okolic miednicy. Najbardziej narażone na nowotwór jajnika są kobiety, u których w rodzinie pojawiały się już podobne przypadki. Regularne badania powinny przechodzić też panie, które nigdy nie rodziły, a także te przechodzące okres menopauzy.

Dzisiaj grzeje: 1. Nawałnica uderzyła w dom gwiazdora disco polo. Straty są bardzo poważne

2. Koniec świata nastąpi za 11 dni? Naukowcy twierdzą, że TYM razem Ziemia może eksplodować

Aby ocenić swoje ryzyko zachorowania, należy poprosić lekarza o skierowanie na test ROMA. To bezpłatne badanie, refundowane z budżetu NFZ. Wynik jest analizowany z próbki krwi i ocenia procentowe ryzyko zachorowania na ten niebezpieczny rodzaj nowotworu. W laboratorium brany jest pod uwagę marker nowotworowy CA125 i HE4. Po analizie wyników lekarz decyduje, gdzie dalej skierować pacjenta i jaką drogę leczenia obrać.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  2. Panna młoda weszła do kościoła i nagle zapadła grobowa cisza. Pan młody prawie zemdlał ze wstydu, gdy zobaczył, co niesie na rękach
  3. Wiadomo, ile Krzysztof Jackowski wziął za poszukiwanie Piotra Staraka. Można się mocno zdziwić
  4. Zachowanie kota wiele mówi o właścicielu. Naukowcy uważają, że przejmują pewne cechy charakteru od człowieka
  5. Nie żyje gwiazda "Idola". Zginęła w tragicznych okolicznościach

Źródło: Styl

Następny artykuł