Wielki przełom w leczeniu nowotworów. Naukowcy odkryli niezwykłą metodę

Wielki przełom w leczeniu nowotworów. Naukowcy odkryli niezwykłą metodę Źródło: maxpixel.net

Nowotwór jest chorobą, na którą naukowcy bezskutecznie próbują znaleźć antidotum. Co jakiś czas w mediach pojawia się informacja o kolejnym sukcesie medyków, którzy znaleźli lek na powstrzymanie komórek nowotworowych. Tym razem naukowcy mogą pochwalić nową, rewolucyjną metodą.

Nowotwór nierzadko leczy się za pomocą radioterapii lub chemioterapii. To wyniszczające organizm metody, które w tej chwili dają jedyną nadzieję chorym na raka. Podczas leczenia nosiciele nowotworu muszą stawić czoła wielu skutkom ubocznym. Naukowcy starają się je zniwelować.

Nowotwór - jego leczenie powoduje wiele skutków ubocznych w organizmie

Naukowcy postanowili pracować nie tylko nad skutecznym lekiem na raka, ale też pomyśleli o samopoczuciu chorych podczas chemioterapii, radioterapii i innych zabiegów. Chory po takiej kuracji jest mocno osłabiony, a "znakiem rozpoznawczym" najczęściej są wypadające garściami włosy. Choć po radioterapii odrastają szybciej i są jeszcze gęste, to uczeni dążą do tego, by w ogóle nie wypadały.

Naukowcy z Centrum Badań Dermatologicznych Uniwersytetu w Manchesterze wzięli pod lupę związki zwane taksanami - składnik leków przeciwnowotworowych. Związki powodują trwałą utratę włosów przez uszkadzanie mieszków włosowych. Lekarze jednak odkryli inhibitory CDK4 / 6, które blokują podział komórek i są już oficjalnie uznane za leki zwalczające raka. Inhibitory pomagają chorym, bez efektu niszczenia delikatnych mieszków włosowych. Jednak na tę chwilę naukowcy jeszcze nie znają odpowiedzi na to, dlaczego niektóre osoby są bardziej podatne na wypadanie włosów.

Naukowcy będą starali się też pomóc osobom po chemioterapii

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Kluczową częścią naszego badania było sprawdzenie, w jaki sposób mieszki włosowe reagują na chemioterapię taksanową, i odkryliśmy, że wyspecjalizowane, dzielące się komórki u podstawy mieszków włosowych, które są niezbędne do wytworzenia samych włosów, a także komórki macierzyste, z których powstają, są najbardziej podatne na taksany. Dlatego musimy chronić te komórki przed niepożądanymi skutkami chemioterapii - wytłumaczył doktor Talveen Purba, autor badania.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje legendarny wokalista. Zmarł po ciężkiej chorobie, opłakują go gwiazdy
2. Tragedia na placu zabaw, 5-letni Szymonek nagle zniknął. Nie udało się go uratować, jego ciało odnalazł tata

Naukowcy postanowili pójść o krok dalej. Na tę chwilę dopracowują swoją nową metodę, by mieć pewność, że podczas brania chemioterapii włosy w ogóle nie będą wypadać. Trwają też badania nad pomaganiem pacjentom po chemio- i radioterapii, aby przyspieszyć regenerację mieszków włosowych, by równie szybko mogli cieszyć się bujną fryzurą.

Najlepsze newsy dnia:

  1. IKEA wycofuje niepozorny produkt. ŚMIERTELNIE groźny dla dzieci
  2. W dniu ślubu teściowa szepnęła jej coś na ucho. Panna młoda prawie zemdlała. Nic dziwnego - to było straszne
  3. Przerażające informacje w Polsacie. Pojechali na pogrzeb, nie wiedzieli, że na własny
  4. Zaczyna się. W Polskę lada moment uderzy gigantyczna fala zimna
  5. 12-latek to potwór. Zaciągnął młodszą koleżankę z autyzmem do lasu, brutalnie ją zgwałcił, a na koniec zrobił jeszcze straszniejszą rzecz

Źródło: ABC Zdrowie

Następny artykuł