Noworodek cały pokryty łuskami, rodzicom włosy stają dęba. Czym jest "płód Arlekina"?

Noworodek cały pokryty łuskami, rodzicom włosy stają dęba. Czym jest "płód Arlekina"? Źródło: unsplash.com/🇸🇮 Janko Ferlič - @specialdaddy

Noworodek, który urodził się pokryty łuskami, wcale nie jest chory na łuszczycę. To rzadkie schorzenie nazywane jest "płodem Arlekina" lub rybią łuską arlekinową. Jest całkowicie nie do wyleczenia, a leki i specjalne kosmetyki muszą być stosowane do końca życia.

Noworodek z taką przypadłością rodzi się raz na 300 tysięcy żywych urodzeń. Dla rodziców to często koszmar - dziecko z popękaną skórą i czerwonymi oczami sprawia, że zostawiają je w szpitalu na pastwę losu. "Płód Arlekina" to piętno na całe życie.

Noworodek z rybią łuską arlekinową to rzadkość

Dziecko, które rodzi się z ciałem pokrytym łuskami, nazywane jest "płodem Arlekina". Objawy tej choroby są do zdiagnozowania jedynie tuż po narodzinach. Lekarze ginekolodzy podczas standardowych badań USG nie są w stanie na czas ostrzec rodziców, że ich dziecko będzie wymagało pomocy już do końca życia. Nierzadkie są przypadki, kiedy matki tuż po porodzie porzucały noworodki - takie zdarzenie miało miejsce ostatnio w Turynie.

Zazwyczaj noworodki z tym schorzeniem umierają bezpośrednio po narodzinach. Wszystko przez zakażenia ogólnoustrojowe, a zwłaszcza sepsę, która jest nie do przeżycia dla tak słabego organizmu. Rybia łuska arlekinowa atakuje jedno dziecko na 300 tysięcy żywych urodzeń. Mutacja genów skutkuje nieprawidłowym funkcjonowaniem pewnego rodzaju białek odpowiedzialnych za budowę skóry. W związku z tym dziecko rodzi się ze zrogowaciałą, popękaną skórą, a także szeregiem innych, przykrych objawów.

Jakie są objawy "płodu Arlekina" i jak leczyć chorobę?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nadal nie są znane przyczyny tej choroby. Naukowcy na tę chwilę wiedzą tylko, że jej szansa zwiększa się przy okazji związków kazirodczych. Takie dzieci są najczęściej porzucane - niewielu z nich udało się przeżyć. Pozbawiona warstwy lipidowej skóra zaburza tworzenie się warstwy rogowej naskórka. Znikają włosy - mieszki włosowe nie są w stanie przetrwać i się prawidłowo wykształcić. Noworodek ma problemy z utrzymaniem właściwej temperatury ciała i poceniem się. Często występują też: wywinięcie górnych i dolnych powiek, co utrudnia widzenie lub grozi całkowitą ślepotą, wywinięcie warg, spłaszczenie nosa, brak lub niedorozwój małżowin usznych, zgięciowe ułożenie kończyn, przykurcze stawów.

Dzisiaj grzeje: 1. Anna Dymna zrobiła coś NIEMOŻLIWEGO! Legendarna aktorka uratowała mężczyznę przed samobójstwem
2. Jest niebezpiecznie, możliwe zagrożenie życia i zdrowia. Polsat przekazał alert dla czterech województw

Jak można było przeczytać wcześniej, choroba nie jest uleczalna. Rodzice muszą być obecni przy swoich noworodkach przez 24 godziny na dobę. Aby utrzymać nawodnienie i miękkość skóry, muszą regularnie stosować maści i kosmetyki o działaniu złuszczającym i natłuszczającym oraz często kąpać dziecko - to właśnie podczas kąpieli "ściąga się' zrogowaciałe kawałki skóry. Noworodek mocno cierpi, dlatego konieczne jest podawanie mu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Seniorzy mogą POŻEGNAĆ SIĘ z dodatkowymi pieniędzmi z waloryzacji emerytur. Wygrało 500 plus
  2. Tadeusz Rydzyk proponuje zadośćuczynienie Matce Boskiej. Specjalny pakiet
  3. Przestali go karmić, umierał w męczarniach. Rodzice nie mieli litości dla 22-miesięcznego dziecka
  4. Wszyscy szukali jej przez kilka tygodni. Zaginiona nastolatka pojawiła się tysiące kilometrów za polską granicą
  5. W latach 90. wszyscy go kochali. Wylądował w szpitalu w koszmarnym stanie, przerażające zdjęcie

Źródło: Wprost

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News