Opublikowany wczoraj program .Nowoczesnej jest na tyle długi, że pewnie do końca tygodnia eksperci oraz dziennikarze będą go analizować w poszukiwaniu kontrowersji czy ewentualnych sprzeczności.

.Nowoczesna zapowiada, że jeśli dojdzie do władzy, to zmieni się podejście państwa do historii.

– 3. Historia i tradycja Polski nie będzie manipulowana. Będziemy dbali o to, by żaden aspekt polskiej przeszłości nie był przemilczany, ale też o to, by dyskusja na ten temat nie była zdominowana przez ideologię i politykę. Tylko prawdziwa historia może być dla nas lekcją i inspiracją na przyszłość. Fałszowanie przeszłości prowadzi do nierozumnej przyszłości.

4. Zarazem nie będziemy się zgadzać na atakowanie tradycji i tożsamości, brak poszanowania dla polskiej historii i jej bohaterów. – czytamy. Kim są  ci bohaterowie? Tutaj mamy doczekać się zmian, bo .Nowoczesna chciałaby, aby w szkołach gloryfikowano nie tylko dowódców wojskowych, ale i bohaterów cywilnych wszelkiej maści.

W szkołach za wzór patriotyzmu stawiani będą nie tylko wodzowie i żołnierze, ale też naukowcy (Kopernik, Czochralski, Curie- -Skłodowska), reformatorzy i politycy (Grabski, Mazowiecki, Bartoszewski) czy przedsiębiorcy (Cegielski). Chcemy wychowywać młode pokolenie Polaków w przekonaniu, że w czasie pokoju aktem patriotyzmu jest solidne wykonywanie swojej pracy.

źródło: Nowoczesna

...

Zobacz również