Wprowadzą kolejny podatek? Minister: pracujemy nad tym

Wprowadzą kolejny podatek? Minister: pracujemy nad tym Źródło: Pixabay/William Iven

Podatki od usług cyfrowych i opodatkowanie technologicznych gigantów są tematami nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Cyfryzacji. Tym samym można pokusić się o stwierdzenie, że dane stały się nową walutą cyfrowej gospodarki.

Podatki od usług cyfrowych pozostają tematem, o którym szeroko dyskutuje się na forum Unii Europejskiej.  Poszczególne państwa zastanawiają się, jaką przyjąć strategię, jeżeli chodzi o opodatkowanie gigantów technologicznych. Wdrażają różne programy, które mają na celu uporządkowanie kwestii opodatkowania usług cyfrowych. 

Podatki od usług cyfrowych. Jak zmusić gigantów technologicznych do płacenia podatków?

Ministerstwo Finansów razem z Ministerstwem Cyfryzacji pracują nad sensownym modelem opodatkowania wielkich firm technologicznych zajmujących się gromadzeniem danych na masową skalę. Dane stały się nową walutą cyfrowej gospodarki. Jak wiadomo największymi dysponentami danych w tej chwili są giganci technologiczni, a szczególnie czwórka: Google, Apple, Facebook i Amazon. Grupa ta potocznie nazywana jest GAFA. Są to firmy, które rządzą w cyfrowym świecie i tak naprawdę żyją z tego, że przetwarzają, obracają i analizują ogromne ilości danych. Nie płacą natomiast podatków przez co pomnażają tylko swój kapitał.

Unia Europejska stara się poradzić sobie jakoś z tą sytuacją i wypracować metody mające na celu zmuszenie wielkich koncernów do płacenia podatków w krajach, w których działają. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz tłumaczy jak na tle Europy i reszty świata wygląda pozycja Polski w tej kwestii. Mówi, że bacznie przygląda się rozwiązaniom stosowanym w innych krajach Unii Europejskiej, ale uważa, że jeszcze żaden system, który usiłuje się zmierzyć z tym problemem, nie jest doskonały.

Zaznacza, że jeżeli chodzi o dane cyfrowe i nowe technologie, Europa jest nadal daleko za Stanami Zjednoczonymi i Azją. Próba poradzenia sobie z tą sytuacją, jak i wymyślenie sensownego sposobu opodatkowania gigantów technologicznych, jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Emilewicz zwraca uwagę na to, że w dialogu między państwami Unii Europejskiej przeważa narracja dotycząca ochrony danych. Według pani minister kluczowe dla zmierzenia się z kwestią opodatkowania chociażby grupy GAFA, jest budowanie wspólnej wizji rozwiązania tego problemu we wszystkich krajach Europy. Potrzebna jest realna współpraca w zakresie wymiany danych, wypracowanie wspólnych standardów, które byłyby respektowane na całym świecie.

Źródło:  Money.pl

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu