Nosisz krzyżyk w pracy? UWAŻAJ! Unia zmienia prawo, możesz mieć poważne problemy

Nosisz krzyżyk w pracy? UWAŻAJ! Unia zmienia prawo, możesz mieć poważne problemy Źródło:

Jeśli nosisz w pracy krzyżyk w widocznym miejscu, to lepiej upewnij się, że twój pracodawca nie ma nic przeciwko, bo możesz mieć poważne problemy. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej właśnie pośrednio stworzył prawo, które pozwala pracodawcom wyciągać konsekwencje od pracowników, którzy noszą emblematy religijne. 

- Pracownikom, którzy kontaktują się z klientami, można zabronić noszenia widocznych symboli religijnych - podał wprost w orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, którego wykładnia w sprawach o dyskryminację jest wiążąca dla wszystkich państw członkowskich.

Orzeczenie umożliwia pracodawcom zwolnienie swoich pracowników, jeśli będą w widocznym miejscu nosić emblematy religijne takie jak katolickie krzyżyki. Osoby, które z tego powodu otrzymają wypowiedzenie, nie będą mogły w żaden sposób się bronić, dlatego ważnym jest, by upewnić się, iż pracodawca nie ma nic przeciwko. W innym wypadku można narazić się na poważne problemy.

W Polsce coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzanie zakazu noszenia emblematów religijnych. Warto podkreślić, że nie chodzi jedynie o formalne regulaminy. Trybunał orzekł, że nawet wyraźne polecenie od pracodawcy należy interpretować jako nakaz usunięcia emblematu religijnego bez możliwości dyskusji.

Trybunał orzekł, że zwolnieni pracownicy nie mogą powoływać się na terenie Unii Europejskiej na przepisy antydyskryminacyjne w tej materii. Mimo, że orzeczenia dotyczyły spraw wniesionych przez Francję i Belgię, to są one wiążące również dla Polski. Pracodawcy będą musieli jednak stosować te same zasady dla wszystkich pracowników. Jeśli będzie inaczej, to będą oni mogli powołać się na przepisy antydyskryminacyjne.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News