Przy okazji brytyjskiego referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej w Norwegii przeprowadzono badanie opinii społecznej. Norwegów zapytano czy chcą, by ich kraj dołączył do europejskiej wspólnoty.

Jak wynika z przeprowadzonego w Norwegii badania, jedynie 19,6% jej obywateli chce dołączenia do Unii Europejskiej. 9,5% nie ma natomiast sprecyzowanego zdania na ten temat.

Przeciwko wejściu do europejskiej wspólnoty opowiedziało się aż 70,9% Norwegów co – jak przekonują komentatorzy – pokazuje, że czują się oni bardzo dobrze poza UE.

 – W Norwegii, główną przesłanką do eurosceptycyzmu nie jest nacjonalizm czy ksenofobia, a demokracja, poszanowanie głosu obywateli oraz miłość do ojczyzny – przekonuje z kolei Per Edgar Kokkvold, norweski ekspert w stosunkach międzynarodowych.

Co ciekawe, najwięcej (ponad 75%) przeciwników wejścia Norwegii do Unii Europejskiej jest wśród osób do 30 roku życia. Z kolei największa liczba euroentuzjastów znajduje się w Oslo – 48%.

Badania pokazują wyraźnie, że w ostatnich latach chęć Norwegów do wstąpienia do Unii Europejskiej drastycznie spada. Jeszcze kilka lat temu blisko połowa z nich opowiadała się za dołączeniem do europejskiej wspólnoty.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: nportal.no

...

Zobacz również