W ostatnich dniach władze Prawa i Sprawiedliwości hucznie obchodziły rocznicę pamiętnego obalenia rządu Jana Olszewskiego w czerwcu 1992 roku. Wydarzenie uwiecznione w filmie Jacka Kurskiego „Nocna Zmiana” stał się prawdziwym hitem po prawej stronie polskiej sceny politycznej. Teraz główną tezę „nocnej zmiany” obala sam Jarosław Kaczyński.

W rocznicę słynnego obalenia rządu, któremu prawa strona polskiej sceny politycznej nadaje aurę spisku, w najlepszym czasie antenowym w TVP wyemitowano film ,,Nocna Zmiana” zrealizowany przez Jacka Kurskiego, ukazujący wydarzenia z 4 czerwca 1992 roku, a prezydent Andrzej Duda spotkał się nawet z Janem Olszewskim osobiście. Odbyło się również wiele innych wydarzeń związanych z rocznicą.

Mimo iż wydarzenie przedstawia się jako spisek, w którym politycy bojący się dekonspiracji dotyczącej ich współpracy ze służbami PRL postanowili w natychmiastowym tempie odwołać ówczesnego rządu to tę tezę obala w swojej najnowszej biografii sam Jarosław Kaczyński.

Przyznał w niej, że upadek ekipy Olszewskiego był wiadomy na długo przed powstaniem słynnej ustawy lustracyjnej zgłoszonej pod głosowanie przez Janusza Krowin-Mikkego, której tak bardzo mieli obawiać się politycy opozycji.

Odrębną kwestią był inny kierunek rozszerzenia koalicji, czyli wciągnięcie do niej Unii Demokratycznej. Nie ukrywam, że byłem zwolennikiem tego rozwiązania – wyznaje w swojej książce Kaczyński.

Zdaniem lidera PiS rząd Olszewskiego od początku nie posiadał wystarczająco stabilnej większości do rządzenia, a dodatkowo uznawał jego plany za ,,kompletnie oderwane od rzeczywistości”. Kaczyński będący wówczas liderem Porozumienia Centrum miał nie zgadzać się także z premierem w kwestiach personalnych.

Dla mnie nie było wątpliwości, że los rządu został tym samym rozstrzygnięty – mówi Jarosław Kaczyński o fiasku rozmów Jana Olszewskiego z Tadeuszem Mazowieckim w celu poszerzenia ówczesnej koalicji.

źródło: Porozumienie przeciw monowładzy

Zobacz również