W sieci pojawił się już niezwykle kontrowersyjny zwiastun filmu Antoniego Krauzego o tytule „Smoleńsk”. Reżyser jest m.in twórcą nagradzanego dramatu historycznego „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”.

Film porusza temat katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku i pochłonęła życie 96 ofiar, w tym prezydenta RP i jego małżonki. Film stawia tezę, że katastrofa nie była przypadkiem, a powiązań należy szukać w wyprawie prezydenta Kaczyńskiego do Gruzji.

–  Tropy prowadzą między innymi do dramatycznej wyprawy Lecha Kaczyńskiego do ogarniętej wojną Gruzji, której celem było powstrzymanie inwazji wojsk rosyjskich na Tbilisi w sierpniu 2008 roku. Z każdą kolejną godziną dziennikarskiego śledztwa Nina przekonuje się, że prawda jest o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać… – przekonują twórcy filmu.

– Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej. Stała się wydarzeniem, które wpływa na los dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny. Które nas podzieliło bardzo głęboko. Dlatego próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy – komentuje Antoni Krauze.

Trailer już wywołuje mnóstwo kontrowersji. Na tę chwilę, większość ocen pod zwiastunem jest negatywna, co pokazują statystyki na Youtube.

https://youtu.be/LgSl0VAn76M

Zobacz również