Polacy mogą otwierać szampana. Najlepsze jest to, że dobre wieści są efektem decyzji niemieckiego sądu. Ten absolutnie przełomowy wyrok wywołał euforię nie tylko w środowiskach związanych z prawicą. 

Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji orzekł, że nie można nazywać nazistowskich obozów koncentracyjnych „polskimi”. Telewizja ZDF, która się tego dopuściła, musi przeprosić Polaków. Nigdy dotąd podobne orzeczenie w Niemczech nie zapadło.

Istotną rolę w prawnym precedensie odegrał 95-letni Karol Tendera, były więzień obozu w Auschwitz. Reprezentujący mężczyznę mecenas Lech Obara chciał uzyskać w Kolbencji klauzulę wykonalności dla wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Przeprosiny nie tam, gdzie trzeba

Po wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie ZDF już raz przepraszał Karola Tenderę, jednak zrobił to nie na głównej stronie, ale na jednej z zakładek. Sąd w Kolbencji uznał racje Polaka i – jak podkreśla mecenas Obara – użył bardzo ważnych argumentów, uzasadniając wyrok.

(Sąd) Wskazał, że pan Karol Tendera, były więzień Auschwitz, zasługuje na ochronę, na ochronę zasługuje jego godność, prawo dobrego imienia w przestrzeni światowej – relacjonuje Lech Obara.

Według stanowiska Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów „Lech Obara i Współpracownicy” wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie nie został wykonany, a Karol Tendera powinien zostać przeproszony ponownie. Jak tłumaczył Obara, „strona główna jest jedna i to na niej przeprosiny miały być zamieszczone”.

Źródło: nczas.com

Jak relaksuje się Beata Szydło? Na to byś nie wpadł! Zaskakujące pasje polityków

Ile aut ma Beata Kempa? Kto by pomyślał! Prześwietlamy sekrety majątkowe polityków

...

Zobacz również