Kilkadziesiąt tysięcy gejów może liczyć na odszkodowanie od Niemiec. Mężczyźni ci byli bowiem skazywani za swoją seksualność, przez co czekało ich więzienie i utrata pracy.

Odszkodowania dotyczyć będą około 50 tys. mężczyzn, którzy po 1945 roku zostali skazani za homoseksualność. Z pomysłem rekompensaty wyszedł minister sprawiedliwości Niemiec, Heiko Maas. Jak podał Maas, 30 mln euro zostanie rozdanych między gejów według tego, jakie szkody ponieśli przez państwo.

Paragraf 175, który wprowadzono w życie w Niemczech w 1871 roku i obowiązywał do 1969 roku. Paragraf pozwalał na pozbawianie wolności mężczyzn, którzy dopuścili się aktów homoseksualnych. Sytuację gejów pogorszyło zaostrzenie paragrafu przez nazistów w 1935 roku. Co ciekawe, po II Wojnie Światowej w niezmienionej formie prawo to obowiązywało dalej.

W 2002 roku uporano się z wyrokami wydanymi w czasach III Rzeszy. Wciąż jednak nierozstrzygnięta pozostaje kwestia gejów skazanych po 1945 roku. Ich wyroki wciąż są bowiem ważne. Heiko Maas zapewnił jednak, że do końca października powinien powstać projekt ustawy, która pozwoli na wypłacenie w późniejszym czasie 30 mln euro.

Homoseksualiści skazani po 1945 roku trafiali do więzienia, tracili pracę. Często też czekało ich wykluczenie ze społeczeństwa, które traktowało ich jak trędowatych.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: rp.pl
pt

...

Zobacz również

Zobacz również