Doniesienia „Washington Post” stanowią spore obciążenie dla Deutsche Banku, którego konotacje polityczne już od pewnego czasu znajdują się na cenzurowanym agencji regulacyjnych.

Sprawa dotyczy pożyczki w wysokości 225 milionów dolarów, jakiej Deutsche Bank miał użyczyć zięciowi Donalda Trumpa. „Washington Post” przypomniał, że o powiązaniach banku z przedsiębiorstwami należącymi do prezydenta Stanów Zjednoczonych wiadomo był od dawna. Sprawa pożyczki wyszła na jaw dopiero teraz.

Deutsche Bank miał jej udzielić mężowi Ivanki Trump, córki Donalda Trumpa. Jared Kushner potrzebował pieniędzy do spłacenia kredytów, które jego firma zaciągnęła w 2015 roku, kupując dawną siedzibę dziennika „New York Times” przy Times Square.

Pożyczka jest kolejną zmazą na wizerunku banku. Agencje regulacyjne z Nowego Yorku oskarżały Deutsche o pranie brudnych pieniędzy z Rosji. Bank miał również miesiąc przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych próbować negocjować ugodę z agencjami federalnymi, które oskarżały go o oszustwa podczas udzielania pożyczek hipotecznych. Aktualnie zadłużenie firm Trumpa wobec Deutsche Banku wynosi blisko 365 milionów dolarów.

Sprawą zajął się Robert Mueller, prokurator specjalny powołany do zbadania potencjalnego wpływu Rosji na wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Biały Dom wydał oświadczenie, w którym zaznaczył że Jared Kushner wyłączył się ze spraw powiązanych z bankiem.

źródło: Wprost

...

Zobacz również