Niemcy dolewają oliwy do ognia: To Kaczyński uratował Tuska!

Niemcy dolewają oliwy do ognia: To Kaczyński uratował Tuska!

W Polsce trwa polityczna awantura wywołana brakiem poparcia od polskich władz dla Donalda Tuska, którego wybrały na kolejną kadencję wszystkie inne unijne państwa. Co chwila pojawiają się nowe wątki, a teraz Niemcy dolewają oliwy do ognia. Przekonują, że... to Kaczyński uratował Tuska.

Niemieckie media powołując się na swoje unijne źródła zgodnie przekonują, że wbrew powszechnie panującym opiniom, Donald Tusk miał złą renomę wśród unijnych polityków i dopiero atak ze strony znienawidzonego w Brukseli Jarosława Kaczyńskiego pozwolił mu zachować stanowisko. "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" podkreśla, że polski rząd chciał za wszelką cenę "utrącić Tuska", a osiągnął skutek odwrotny od zamierzonego.

Niemcy zaznaczają, że Tusk był niepewnym kandydatem, przede wszystkim dlatego, że jego relacje z Angelą Merkel stały się w ostatnim czasie bardziej napięte niż wcześniej. Kanclerz miała mu za złe postawę podczas kryzysu migracyjnego i "wybiegnięcie przed szereg" podczas zamykania szlaku bałkańskiego. Wytykała mu również kiepskie przygotowania unijnych szczytów i marną reakcję po Brexicie, kiedy to podczas szczytu w Bratysławie przygotował jedynie kilka zdań dla prasy zamiast demonstracji siły i gotowości do działania bez Brytyjczyków.

W 2016 roku notowania Tuska były więc nad wyraz słabe. Kiedy jednak unijni politycy dostrzegli frontalny atak ze strony znienawidzonego w Brukseli Jarosława Kaczyńskiego i nieugiętą, antynegocjacyjną postawę polskiego rządu, postanowili postawić na byłego lidera Platformy Obywatelskiej.

- Od tej chwili nie chodziło już o to, co Tusk potrafi i czego chce. Szefowie rządów musieli rozstrzygnąć, czy podporządkują się woli osoby w Warszawie, która pozbawia substancji polskie państwo prawa i w chorobliwej manii obarcza Tuska odpowiedzialnością za śmierć swojego brata - podaje FAS. - Udział w walce przeciw europejskim wartościom czy okazanie solidarności Tuskowi: nikt nie musiał się długo zastanawiać, nawet Węgier Viktor Orban. Dopiero atak Kaczyńskiego wzmocnił jego przeciwnika. Kaczyński był najlepszym pomocnikiem wyborczym, jakiego Tusk mógł sobie wymarzyć - dodają Niemcy.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News