Trwa ogólnopolska dyskusja na temat byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Cała Polska żyje jego przeszłością i ewentualnymi donosami, których się wypiera i twierdzi, że to manipulacja SB. Pojawiła się wstępna opinia grafologa, który zaznacza, że mogło dojść do fałszerstwa podpisu Lecha Wałęsy, ale badania, by być rzetelne, muszą trwać nawet tygodniami. 

Dokumenty, które mają obciążyć byłego prezydenta, zostały opublikowane przez IPN. Udostępniał je również historyk Sławomir Cenckiewicz, który jest przekonany, że Wałęsa współpracował z SB. Do tego stanowiska przyłączają się liczni prawicowi publicyści oraz politycy PiS, Kukiz’15 i KORWiN. Po drugiej stronie stoi m.in środowisko Gazety Wyborczej, portalu Onet, Robert Biedroń, Jerzy Owsiak, politycy lewicy, PO i .Nowoczesnej oraz liczni publicyści.

Obecnie trwa dyskusja, czy podpisy na dokumentach IPN są prawdziwe. Grafolog Rafał Gasperaniec, cytowany przez TVP Info, po wstępnej analizie przekonywał, że podpis TW Bolka na zaprezentowanym mu dokumencie SB mógł zostać podrobiony.

  – Charakter pisma może się bardzo zmieniać, nawet w ciągu jednego dnia. Inaczej będzie wyglądało pismo w liście do mamy, jeszcze inaczej do narzeczonej, a jeszcze inaczej, kiedy ktoś przystawi lufę do głowy i będzie dyktował, co pisać – mówił.

– Jeżeli chodzi o sam podpis, są tutaj szczególne części, które mogą świadczyć o próbie odwzorowania cudzego podpisu. Gdy piszemy zwykłą literę, jest to linia ciągła. Przy próbie odwzorowania ręka jest wolniejsza, również się zatrzymuje i w tym momencie powstają załamania, zgrubienia i właśnie w tym podpisie są one widoczne – ocenił podpis „Lech Wałęsa” pod dokumentem.

Przypomniał jednak, że pismo może się zmienić nawet w ciągu miesiąca, a badania grafologiczne często się mylą. Margines wynosi aż 50 proc. i analiza musi być znacznie dłuższa, by zachować rzetelność.

fot. Cenckiewicz
fot. Cenckiewicz

ZOBACZ TAKŻE – Wałęsa o ujawnionych dokumentach: „To zemsta Kiszczaka. To ohydny gest”

ZOBACZ TAKŻE – Cenckiewicz publikuje zobowiązanie i wypłaty TW Bolka. „Podpiszę się pseŁdonimem”

ZOBACZ TAKŻE – Wyciekł list Kiszczaka! „Dokumenty opublikujcie 5 lat po śmierci Wałęsy”

ZOBACZ TAKŻE – Wałęsa: Zdradziliście mnie, nie ja was

ZOBACZ TAKŻE – Wałęsa przesadził? „Ofiary donosów z listy nic nie znaczyły i dziś nic nie znaczą” (video)

ZOBACZ TAKŻE – Wałęsa odpowiada po raz kolejny. Wini esbeków

ZOBACZ TAKŻE – Owsiak: Dość tego szmaciarstwa, bo przywalę. JKM: Wałęsa to wsiowy przygłup

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.