W Portugalii pojawiło się niezwykłe zwierze. Ostatni raz widziano je tam 200 lat temu

W Portugalii pojawiło się niezwykłe zwierze. Ostatni raz widziano je tam 200 lat temu

Niedźwiedź brunatny pojawił się w Portugalii pierwszy raz od niemalże 200 lat. Jest to niezwykłe odkrycie. Portugalski Instytut Ochrony Przyrody i Lasów potwierdza doniesienia.

Niedźwiedź brunatny ponownie pojawił się w Portugalii. Pierwszy raz od 176 lat zaobserwowano powrót gatunku do kraju. Młody samiec był widziany po raz pierwszy w parku przyrody Montesinho na północy kraju. Portugalski Instytut Ochrony Przyrody i Lasów potwierdza doniesienia o ponownym pojawieniu się osobników tego gatunku w kraju.

Niedźwiedź brunatny - kiedy wyginął w Portugalii? 

Oficjalnie niedźwiedzie w Portugalii wyginęły na przełomie XVIII i XIX wieku. Ostatni osobnik był widziany w okolicach roku 1843. Drapieżny ssak, stosunkowo liczny, nie występuje w każdym miejscu na Ziemi. Pierwotnie zamieszkiwał całą Europę, ale w jej południowo-zachodniej części został wytępiony. W Polsce występuje tylko w dwóch miejscach - Tatrach i Beskidach. Niedźwiedź nie należy do gatunków zagrożonych wyginięciem, jednakże w Polsce jest objęty specjalną ochroną. 

To władze hiszpańskie po raz pierwszy zauważyły ​​tego konkretnego niedźwiedzia pod koniec kwietnia, jednak nie został on na razie wpisany na żadną listę ochronną. Eksperci wyjaśniają, że zaobserwowanie w Portugalii i pozostawanie na terytorium kraju to dwie różne rzeczy. Niedźwiedź przekroczył granicę z Hiszpanią, gdzie populacje istnieją na terenie Asturii i Kantabrii. Prawie na pewno szuka "terytorium, pokoju, towarzysza i jedzenia”. 

Niedźwiedź brunatny wraca do Portugalii? 

Władze Portugalii zostały poinformowane, że niedźwiedź może zmierzać na południe, w głąb kraju. W tym przypadku jest to wędrujący gatunek, więc prawdopodobnie tak właśnie się stanie. Niespodziewany powrót zwrócił uwagę wielu zoologów i specjalistów.

-Fakt, że niedźwiedź brunatny przekroczył granicę, nie oznacza, że ​​niedźwiedź brunatny powrócił do Portugalii. Mamy tu wędrujące zwierzę(…) - podkreślił w wywiadzie Paulo Caetano, zainteresowany tematem i współautor książki "Niedźwiedź brunatny w Portugalii - kronika wyginięcia".

Doniesienia mówią, że ostatni niedźwiedź brunatny został zabity przez miejscowych, mieszkających w parku narodowym Gerês, w 1843 roku. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Niedźwiedź brunatny w Europie

W Hiszpanii był także na wymarciu, ale władze powzięły stosowne kroki w celu jak najskuteczniejszej ochrony tych zwierząt. Ponadto są zagrożone we Francji i w większości krajów Europy Środkowej. Gatunek ma ugruntowane populacje w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Rosji, Chinach, Skandynawii, Azji Środkowej i regionie karpackim (Rumunia, Anatolia i Kaukaz). 

źródło: nczas.com

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Partner Agnieszki Fitkau-Perepeczki był młodszy od niej o 41 lat!
  2. Pogrzeb Izabeli Skrybant-Dziewiątkowskiej był wzruszający. Pożegnały ją niezwykłe osoby
  3. Z kim obecnie jest Piotr Żyła? Prywatne życie skoczka
  4. Rodzina Joanny Kulig żarliwie się modli. Zostało im już tylko to
  5. Roksana Węgiel "wulgarna" jak nigdy. Wygląd 14-latki poraził wielu

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News