To zdecydowanie ogromna strata dla świata filmu. W wieku 91 lat opuścił nas bowiem wielokrotny laureat nagród filmowych i doceniony reżyser. Twórca na wskroś wybitny i doceniany od dziesiątek lat.

Karoly Makk, bo o tym reżyserze mowa, przez wielu Polaków uważany był za węgierskiego odpowiednika Andrzeja Wajdy. Węgier tworzył swoje największe dzieła w okresie komunizmu i podejmował się często tematów trudnych, które były przez ówczesne władze uważane za tabu.

Makk od najmłodszych lat miał styczność z kinem. Urodził się na wschodzie kraju w mieście Berettyoujfalu, gdzie jego rodzice mieli kino. Jego kariera była więc naturalną koleją rzeczy. Już w latach 50. XX wieku wykładał w Akademii Sztuki Dramatycznej i Filmowej w Budapeszcie.

W latach 60. stworzył wielki hit – „Miłość”. Film ten, nim ujrzał światło dzienne, przeleżał 6 lat na półce ocenzurowany przez komunistów. Sześć razy był zapraszany do konkursu filmowego w Cannes, gdzie walczył o Złotą Palmę. Nakręcony przez niego film „Inne spojrzenie” to hit o kolejnym tabu, miłości lesbijskiej, w którym zagrały polskie aktorki – Grażyna Szapołowska i Jadwiga Jankowska-Cieślak.

Za to dzieło w 1982 roku otrzymał nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej. Z kolei film „Zabawa w koty” z 1972 roku także przeleżała jakiś czas na półce. Dopiero 3 lata później nominowano ją do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Informację o śmierci Makka w środę przekazała Akademia Literatury i Sztuki im. Szechenyiego. Reżyser był jej prezesem od lat.

źródło: wp.pl

12 szokujących faktów o śmierci, które zmrożą ci krew w żyłach

Zobacz również