Nie żyje słynna aktorka, która bojkotowała TVP. Jej śmierć to ogromna strata

Nie żyje słynna aktorka, która bojkotowała TVP. Jej śmierć to ogromna strata

Nie żyje wybitna aktorka, która wiele zrobiła dla naszej wolności w latach PRL. Zmarła akurat w dzień Wszystkich Świętych. Była wielką postacią, nie tylko aktorką, ale również działaczką, która w swojej działalności m.in. bojkotowała TVP.

Nie żyje wybitna polska aktorka, która zrobiła wiele dobrego dla teatru i dla Polski. Była jedną z bohaterek Solidarności, chciała wyjść spod PRL-owskiego jarzma i ucisku. Halina Słojewska-Kołodziej, sławna opozycjonistka na Pomorzu, niestety zmarła w dzień Wszystkich Świętych. Będzie jej naprawdę brakować. Aktorka urodziła się w 1933 roku w Bydgoszczy. Przeżyła wojnę i związała się w latach 50 z aktorstwem. W 1957 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Łodzi. Aż do lat 70 występowała w wielu teatrach w Polsce, między innymi w Bydgoszczy, Olsztynie czy Krakowie. W 1970 roku związała się z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku i tam już została do końca swojego życia. Była nie tylko aktorką teatralną, ale również i telewizyjną. Mimo to zawsze znalazła czas na działalność opozycyjną. Była bardzo mocno zaangażowana w walkę o wolność i już pod koniec lat 70 organizowała obchody pod bramą numer 2 Stoczni Gdańskiej. W biogramie aktorki Arkadiusz Kazański napisał tak: - W sierpniu 1980 r. wraz z innymi aktorami z Trójmiasta wspierała strajkujących w Stoczni Gdańskiej występami w sali BHP. Była współautorką programu artystycznego. We wrześniu związała się z Solidarnością w Teatrze Wybrzeże. W listopadzie uczestniczyła w strajku okupacyjnym pracowników służby zdrowia, oświaty i kultury w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku - napisał autor książki. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nie żyje opozycjonistka, bojkotowała TVP

W czasie stanu wojennego aktorka, wraz z wieloma innymi kolegami, zbojkotowała TVP, które sprzyjało w tym czasie władzy. Była również zaangażowana w akcje charytatywne na rzecz represjonowanych i ich rodzin oraz pomagała ukrywającym się przed Służbami Bezpieczeństwa. Dawała występy artystyczne strajkującym robotnikom w Stoczni Gdańskiej. Pani Halina była również inwigilowana przez SB przez to, że należała do "Solidarności". Nie poddawała się jednak i działała na rzecz wolności dalej. Dostała kilka odznaczeń związanych z kulturą. Została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2006 roku, a rok później srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Aktorka zajmowała się Teatrem Wybrzeże i wiele dobrego dla niego zrobiła. Była traktowana jak jego kustosz i dobry duch desek tego przybytku. Wiele osób będzie ją bardzo dobrze wspominać, a jej talentu na pewno nam zabraknie. ZOBACZ TAKŻE:
  1. O tym się nie mówi. Brutalne fakty o winach Jana Pawła II
  2. Tragiczne doniesienia. Nie żyje wybitna Polka, zawdzięczamy jej naprawdę wiele
  3. Gwiazda show TVN zapadła się pod ziemię. Odnaleźli ją, jest nie do poznania
  4. Znaki zodiaku i ich tajemnice. Poznaj samego siebie
  5. Zabójca polujący na niedźwiedzie opiekunem dzieci? Efekt szokujący!
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News