Dzisiaj nad ranem, w wieku 80 lat, zmarł jeden z najwybitniejszym polskich aktorów Marian Kociniak. Z podziwem mogliśmy śledzić jego aktorski kunszt w przełomowej produkcji pt. ”Jak rozpętałem drugą wojnę światową”.

Marian Kociniak znany był również z roli pechowego Murgrabiego z serialu ”Janosik”. Był czołową postacią w Kabarecie Starszych Panów, jak również radiowego magazynu ”60 minut na godzinę”.

Kociniak zagrał w wielu kultowych produkcjach. Zaczynając od roli Stanley’a w ”Śmierci komiwojażera”, Siemiona Podsiekalnikowa w ”Samobójcy”, a kończąc na roli Lucky’ego w ”Czekając na Godota”. Oczywiście to nie wszystkie filmu, w których mogliśmy zobaczyć Mariana Kociniaka. Przełomowych ról jest o wiele więcej.

Bardzo ciepło osobę Mariana Kociniaka wspomina Artur Barciś: ”Uczyły się od niego pokolenia. Zapamiętam go jako mistrza, od którego uczyłem się tego zawodu”.

Aktor otrzymał również kilka prestiżowych nagród, w tym Nagrodę Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji I stopnia za wybitne kreacje aktorskie w programach artystycznych Polskiego Radia, a także Nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską – Czarnowąsego w spektaklu „Moskwa-Pietuszki” na 1. Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej.

Marian Kociniak zmarł w wieku 80 lat.

źródło: polskieradio.pl

 

Zobacz również