Wystąpiła w prawie 130 filmach i sięgała po najwyższe laury na festiwalach filmowych. Do późnej starości pozostawała aktywna zawodowo i nie rozstawała się ze światem filmu. 18 października legenda francuskiego kina zeszła ze sceny życia na zawsze, przeżywszy okrągłe 100 lat.

Danielle Darrieux była nie tylko aktorką, ale również piosenkarką. Przyszła na świat 1 maja 1917 roku. Jej ojcem był medyk służący podczas I Wojny Światowej we francuskiej armii. Mężczyzna zginął, gdy Darrieux miała 7 lat. Aktorka dorastała w Paryżu, ale część młodości spędziła także w pirenejskiej miejscowości Louit.

W wieku 18 lat zamieniła Francję na Stany Zjednoczone i spróbowała swoich sił w Hollywood. Podczas trwającej 80 lat kariery, aktorka wystąpiła w prawie 130 filmach i sięgnęła po cenne laury na festiwalach filmowych. Trzykrotnie – w latach 1983, 1987 i 2002 – nominowana była do nagrody Cezara. Honorową statuetkę otrzymała w 1985 roku.

W roku 2002 zdobyła laur Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepsza europejska aktorka roku za rolę w filmie Francois Ozona „8 kobiet” oraz nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale, po którego sięgnęła wraz z całym zespołem aktorskim tego filmu.

Poza dorobkiem artystycznym, miejsce w popkulturze gwarantują Danielle Darrieux również nawiązania znamienitych twórców do jej osoby. Éric-Emmanuel Schmitt dedykował jej książkę Oskar i pani Róża, natomiast Quentin Tarantino oddał jej hołd w swoim oscarowym obrazie Bękarty Wojny.

Od ostatniego filmu, w którym zagrała, zaczęła się coraz rzadziej pojawiać w blasku fleszy. Świat zapomniał o niej na kilka lat, aż do momentu śmierci.

Źródło: Rzeczpospolita

Najlepiej zarabiający aktorzy 2017 - rankingi zaskakują!

Te sceny w bikini zachwyciły wszystkich!

...

Zobacz również