Nie żyje
Pixabay.com ScorpionD
Klaudia Bochenek - 19 Listopada 2020

Nie żyje wybitny polski muzyk. Informację o śmierci potwierdzili przyjaciele z pracy

Niestety, nie żyje szanowany i utalentowany muzyk. Informacja została już potwierdzona przez Teatr Wielki z Poznaniu, który jako pierwszy wydał oficjalne oświadczenie. Artysta odszedł w wieku 74 lat. Z całej Polski płyną kondolencje z powodu śmierci Gabriela Chmury.

Nie żyje polski utalentowany muzyk, a zarazem dyrygent oraz dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu. Gabriel Chmura zmarł nieoczekiwanie 17 listopada w wieku 74 lat, jego nagłe odejście wstrząsnęło całym światem muzycznym.

Nie żyje prawdziwy talent, niepowetowana strata

— Muzyka w naszym Teatrze już nigdy nie zabrzmi tak samo... [...] Wielki Muzyk, genialny Dyrygent, niezwykła Osobowość, wspaniały Człowiek. [...] Dyrekcja i zespół Teatru Wielkiego w Poznaniu złożyli także najszczersze kondolencje rodzinie dyrygenta: „Gabriel Chmura pomagał nam wierzyć, że nie ma zadania, któremu nie możemy sprostać [...] Maestro, choć bez Twojej batuty i ciętej riposty będzie o wiele trudniej, obiecujemy nie zwalniać tempa! Rodzinie i Najbliższym składamy najszczersze kondolencje - czytamy w oficjalnym oświadczeniu Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Gabriel Chmura swój ostatni koncert zagrał 2 października. Słuchacze, którzy zasiedli w poznańskiej operze nie spodziewali się, że będzie to ostatni koncert w jego życiu.

Nie żyje polityk partii rządzącej. Dramatyczne wieści obiegły PolskęNie żyje polityk partii rządzącej. Dramatyczne wieści obiegły PolskęCzytaj dalej

Ceniony dyrygent urodził się we Wrocławiu w 1946 roku, ale dorastał w Izraelu, gdzie ukończył studia na Akademii Muzycznej w Tel Avivie z dyplomami z kompozycji, fortepianu i dyrygentury. W 1971 roku został laureatem I nagrody w Konkursie Herberta von Karajana.

Gabriel Chmura od 2012 roku pełnił odpowiedzialną funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Swoje kierownicze doświadczenie zdobywał m.in. w operze w Aachen, zarządzał też Orkiestrą Symfoniczną w Bochum i National Arts Centre Orchestra w Ottawie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Nie żyje Gabriel Chmura, miał 74 lata

Jako dyrygent był znany na całym świecie. Słuchacze i fani oper oraz teatru mogli doskonale znać jego nazwisko jako dyrygenta Berliner Philharmoniker, Orchestre National de France, Orchestra Filharmonica di Roma, Montreal Symphony Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, NHK Symphony Orchestra Tokyo.

Został odznaczony m.in. Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", otrzymał także zagraniczne wyróżnienie: Złoty Medal na Concorso Cantelli w La Scali w Mediolanie. W 2013 roku Gabriel Chmura otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Dzisiaj grzeje:

1. TVN ostrzega Polaków, w wielu miejscach już się zaczęło. Do 17 lepiej zostać w domach

2. Spektakularna oferta w Lidlu. Produkty, o których marzą tysiące kobiet już od dziś za śmieszne pieniądze

3. Pilny komunikat ministerstwa do milionów Polaków. Nikt nie wiedział, że zaczęło się już z samego rana

Śmierć dyrygenta wywołała ogromne poruszenie wśród miłośników jego talentu oraz muzyki klasycznej. Pod informacją o śmierci Gabriela Chmury, która pojawiła się na Facebooku Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, internauci zostawili wiele ciepłych słów.

- Przerażająco smutna wiadomość. Czuję się wyróżniona, że mogłam być obecna na spektaklach, w których udział brał Maestro Chmura. Najszczersze wyrazy współczucia dla całego zespołu Teatru Wielkiego i wszystkich bliskich Mistrza - napisała jedna z internautek.
- Bardzo przykra wiadomość. Adieu Maestro Chmura. Serdeczne wyrazy współczucia dla rodziny, przyjaciół oraz całego Teatru Wielkiego w Poznaniu - dodała kolejna użytkowniczka sieci.
Nie żyjeFacebook.com teatrwielkioperapoznan

Najlepsze newsy dnia:

  1. Siedem chorób, które można wyczytać z dłoni. Mówią wiele o naszym stanie zdrowia
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Najczęściej pojawiający się objaw Covid-19. Ma go nawet 86% zakażonych, trzeba wiedzieć
  4. Ujawniono, co czeka Polaków już 10 grudnia. Fantastyczna wiadomość ws. koronawirusa, trzeba trzymać kciuki
  5. Widmo ogromnego strajku zawisło nad całą Polską. Konsekwencje mogą być katastrofalne
  6. Absolutny hit na przyjęciach, urodzinach i podwieczorkach. Ciasto smakujące jak batonik 3-BIT pokochają dzieci i dorośli, smak nie do pobicia
  7. Niestosowne słowa fanki na temat “Rolnik szuka żony”. Manowska dała jej popalić, bezpośrednia do bólu
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Radio ZET

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News