Nie żyje Andrzej Geneja
unsplash.com David Tomaseti
Irmina Jach - 11 Listopada 2020

Nie żyje jeden z pionierów "Solidarności". Media potwierdzają przykre wiadomości

Nie żyje zasłużony Polak, jeden z pionierów legendarnej "Solidarności". Media obiegły tragiczne informacje na temat śmierci zasłużonego działacza. Bliscy, przyjaciele, współpracownicy oraz miłośnicy pogrążyli się w głębokiej żałobie. Niech spoczywa w spokoju. Składamy kondolencje.

Nie żyje popularny polityk, który od czasów PRL-u angażował się w działania NSZZ "Solidarność". Trudno uwierzyć. Jego odejście to nieodżałowana strata.

Mamy potwierdzenie, nowy zakaz już od 11 listopada. Zła wiadomość dla wielu PolakówMamy potwierdzenie, nowy zakaz już od 11 listopada. Zła wiadomość dla wielu PolakówCzytaj dalej

Nie żyje Andrzej Geneja

NSZZ "Solidarność" opublikowało na swojej stronie internetowej zasmucającą wiadomość o śmierci zasłużonego działacza, Andrzeja Geneji, przedstawiciela nowosolskiego oddziału związku zawodowego. Polityk w 1981 roku zasiadał w Zarządzie Regionu NSZZ “S” Dolny Śląsk. Do „S” na terenie Odry przystąpiło ok. 3,5 tysięcy osób.

Andrzej Geneja był założycielem Związku i przewodniczącym w Zakładzie “Odra” w Nowej Soli. W latach późniejszych objął ten sam urząd w “Dozamecie”. Był ofiarą internowania. Podczas represji został dotkliwie pobity.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

W ostatnich latach pełnił funkcję oskarżyciela posiłkowego w procesie przeciwko SB, który dotyczył podpisywania aktów internowania.

W przeszłości zasłużony działacz został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, odznaczeniem nadawanym działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL

- Z przykrością informujemy, że zmarł Andrzej Geneja, przedstawiciel nowosolskiej “Solidarności” w Zarządzie Regionu NSZZ “S” Dolny Śląsk w 1981 roku. Był założycielem Związku i przewodniczącym w Zakładzie “Odra” w Nowej Soli, a później w “Dozamecie”. W czasie internowania został dotkliwie pobity - napisano na stronie internetowej NSZZ "Solidarność".

- W ostatnim czasie był oskarżycielem posiłkowym w procesie przeciwko SB, dotyczącym podpisywania aktów internowania. Został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Cześć Jego Pamięci! - dodano.

Pamięć o wielkim Polaku została uczczona również przez osoby, które miały okazję pracować z nim od początku działalności politycznej i niezmiennie darzyły go wielką sympatią i szacunkiem.

- Andrzej, którego znałem ponad 40 lat, był pionierem nowosolskiej „Solidarności” i człowiekiem bardzo zasłużonym dla lokalnej społeczności w walce z komunizmem - wspomina Andrzej Perlak, działacz opozycji demokratycznej w PRL.

Dzisiaj grzeje:

1. Z ostatniej chwili: Nie żyje wybitny polski aktor. Zagrał słynną rolę w "Vabanku"

2. Piotr Bałtroczyk o Edycie Górniak: ”Ma jedno tylko dziecko, co daje nadzieję, że geny galopującej głupoty i infantylizmu jednak obumrą”

3. Najczęstszy objaw Covid-19. Ma go nawet 70% zakażonych, bardzo przykre

- Komitet założycielski i wybory odbywały się w Odrze w sposób koncyliacyjny. Były reprezentowane wszystkie środowiska, wszystkie wydziały, więc tam nie było burzliwych spraw, w odróżnieniu od innych zakładów. I takim Andrzej był człowiekiem – koncyliacyjnym, który nie tyle za wszelką cenę unikał konfliktów, co raczej im mądrze zapobiegał. Był po prostu niesamowicie inteligentnym człowiekiem - dodał.

Polityk, który nie żyje, był także pisarzem - wspólnie z żoną w 2013 roku wydali książkę "Nowosolska Solidarność. Relacje, wspomnienia, dokumenty (wrzesień 1980 – czerwiec 1990)".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ranny szczeniak leżał wśród sterty śmieci. Reakcja przechodniów jest porażająca, aż brakuje słów
  2. Narzeczona Artura Szpilki całkiem nago. Pikantne zdjęcie, tylko dla dorosłych (FOTO)
  3. Rząd w ostatniej chwili podjął ostateczną decyzję ws. maseczek. Zmiany już od dziś
  4. Rząd nagle zmienia plany. Wycofa się z kontrowersyjnego zakazu?
  5. Żona zwija się z bólu. Mąż w tym czasie robi porażającą rzecz, zdjęcie oburzyło tysiące internautów
  6. Koniec marzeń o powrocie na Księżyc? Joe Biden ma inne priorytety
  7. "Modę na sukces" pamięta każdy. Jak dziś wygląda i czym się zajmuje serialowy Forrester?

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: NSZZ "Solidarność"

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News