Już pod koniec października Polskę odwiedzi delegacja Komisji Weneckiej, znanej też pod nazwą Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo. Informację o wizycie oficjalnie potwierdził rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos.

Wizyta Komisji Weneckiej odbędzie się w dniach 24-26 października. Odwiedziny to efekt złożonej jeszcze w maju przez Komitet Monitoringu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy prośby o wydanie opinii w sprawie nowelizacji ustawy o prokuraturze. To już kolejna tego typu wizyta. Poprzednie pozwoliły wydać opinię na temat ustaw o Trybunale Konstytucyjnym i o tzw. ustawie inwigilacyjnej.

Rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos zastrzegał jednak, że oficjalny program wizyty przedstawicieli Komisji nie jest jeszcze ustalony. Wiadomo jednak, że aby wydać wspomnianą wcześniej opinię, będą musieli spotkać się ze wszystkimi przedstawicielami najważniejszych instytucji w naszym kraju. Następnie każdy napisze swój komentarz do ustawy – wszystkie zostaną zebrane w całość i przyjęte podczas grudniowej sesji plenarnej KW w Wenecji.

Poprzednim razem polski rząd nie był zachwycony wynikami pracy Komisji, której przedstawicielom zarzucali stronniczość i nierzetelność. Jak będzie tym razem? Nad tym pewnie zastanawia się też Waszczykowski, który już raz naraził sie Jarosławowi Kaczyńskiemu ściągnięciem KW do kraju. To zresztą niejedyny powód, dla którego minister spraw zagranicznych w obecnej sytuacji może zacząć poważnie martwić się o swoją pozycję.

Jakie wykształcenie ma Petru? Zaskakujące! 10 interesujących faktów z jego życia

Synowie znanych polityków, którzy poszli w ślady ojców [ZOBACZ!]

Zobacz również