Gigantyczne kary z NFZ i ZUS. Kto nie dopilnował jednej rzeczy, będzie musiał zapłacić

Gigantyczne kary z NFZ i ZUS. Kto nie dopilnował jednej rzeczy, będzie musiał zapłacić Źródło: Pixabay/pasja1000

Gigantyczne kary z NFZ oraz ZUS - wystarczy nie dopilnować jednej rzeczy i będziemy mieć kłopoty. Darmowa opieka zdrowotna na koszt NFZ jest związana z podatkami oraz składkami, jakie odprowadzamy do ZUS. Wystarczy jednak nie dopilnować jednej rzeczy i możemy się liczyć z ogromną karą.

Bezpłatna opieka zdrowotna na koszt NFZ jest możliwa tylko wtedy, gdy odprowadzamy składki do ZUS. Jeśli instytucja nie otrzyma składek, utracimy dostęp do bezpłatnej opieki medycznej. Ponowne dopisanie się do ubezpieczenia zdrowotnego może skutkować gigantycznymi karami, zwanymi pieszczotliwie "opłatą dodatkową".

Gigantyczne kary od NFZ i ZUS, wystarczy nie dopilnować jednej drobnej rzeczy

Jeśli nie płacimy składek do ZUS, wówczas jakakolwiek wizyta u lekarza lub na SOR może zakończyć się ogromnym rachunkiem wystawionym przez NFZ. Jeśli chcemy zapisać się do lekarza, na badanie lub przechodzimy zabiegi czy operacje i chcemy skorzystać z darmowej opieki medycznej, musimy płacić składki.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Zazwyczaj zajmuje się tym nasz pracodawca, ale możemy również opłacać ZUS dobrowolnie lub objąć składkami całą rodzinę. Jeśli z jakiegoś powodu przestaliśmy opłacać składki, a teraz chcemy ponownie się zapisać, może nas czekać gigantyczna kara. Nie ma mowy o karze w przypadku osób, które po przerwie zostają ponownie zatrudnione na umowę o pracę lub jesteśmy ubezpieczeni jako studenci.

Jeśli przystępujemy do ubezpieczenia samodzielnie, a ostatnie składki ZUS były opłacane trzy i więcej miesięcy wcześniej, musimy liczyć się z opłatą dodatkową: za dopisanie po 3 miesiącach do roku - 800 zł; po 1 roku do 2 lat - 2 000 zł; po 2 do 5 latach - 4 000 zł; po 5 do 10 latach - 6 000 złotych; po więcej niż 10 latach - 8 000 złotych.

Dzisiaj grzeje: 1. MZ z samego rana opublikowało wstrząsające nagranie. Wielu Polaków może złapać się za głowy

2. Posiadanie psa dosłownie wydłuża nam życie. Zwierzak ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka

W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość ubiegania się o zwolnienie lub rozłożenie opłaty na raty. Dyrektor właściwego Oddziału NFZ może wyrazić zgodę na odstąpienie od opłaty, jeśli osoba znajduje się w trudnej sytuacji materialnej oraz życiowej.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Prosty sposób na odstraszenie much z domu. Wystarczy wymieszać ze sobą dwa składniki
  2. Potworny nokaut na gali boksu. Nieprzytomny zawodnik aż wypadł za liny (WIDEO)
  3. Pan młody podczas ślubu nagle wybiegł z kościoła. Kilka sekund później prawda wyszła na jaw, goście nie mogli uwierzyć
  4. Maryla Rodowicz potwierdza smutne wieści. Dramatyczna sytuacja gwiazdy
  5. Michał Wiśniewski przekazał radosną nowinę. Fani ślą gratulacje, nikt się nie spodziewał
  6. Andrzej Duda chce zmian w konstytucji. Chodzi o zapis o adopcji przez pary jednopłciowe

Źródło: Super Biznes

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News