„Nelson Mandel-afrykański Wałęsa”.

„Nelson Mandela-wielki obrońca Praw Człowieka”,

„Nelson Mandela- szlachetny bojownik w walce o wolność, równość i braterstwo”, ?Nelson Mandela-pierwszy, demokratyczny prezydentRPA”

?Nelson Mandela- mąż stanu i wybitny przywódca”…

Te same utarte frazesy, powtarzane z podziwu godnym uporem, słyszę niemalże nieustająco…wylewają się z każdej stacji telewizyjnej, zagłuszają nas z każdej radiowej stacji, i wyzierają z większości portali opiniotwórczych…salonowe media nie ustają w wysiłkach, aby w społecznej świadomości utrwalił się wizerunek Mandeli- wielkiego autorytetu i wzoru do naśladowania… Lecz kim naprawdę był Nelson Rolihlahla Mandela?

„Afrykańskim Wałęsą”? Jeśli mamy na myśli to, że był ugodowy względem komunistów, to jak najbardziej. Jako przywódca ANC pobierał gigantyczne sumy pieniędzy od radzieckich towarzyszy a wielu spośród jego bojówkarzy było szkolonych w NRD pod okiem STASI. Publicznie afirmował symbole komunistyczne a w swoich publikacjach gloryfikował marksizm. Nelson ?szlachetny bojownik w walce o równość, wolność i braterstwo? Mandela utrzymywał bliskie relacje z takimi ludźmi jak Fidel Castro, czy Kadafi, których nazywał swoimi „towarzyszami broni”. Wielokrotnie, bardzo ciepło wypowiadał się również między innymi o Che Guevarze, zbrodniarzu, który miał na swoich rękach krew tysięcy niewinnych ofiar.

Jak na rasowego marksistę przystało, aż do upadku ZSRR opowiadał się za kolektywizmem,redystrybucja dóbr i wywłaszczeniem ?białych panów?. Kiedy wybiła godzina pierestrojki wzorem większości przedstawicieli czerwonego środowiska na całym świecie, przefarbował się na kolor niebieski i zaczął gorąco propagować idee demokratyczne celem zaskarbienia sobie publicznego zaufania jako, że tradycyjny komunizm przestał być modny.Jako ?pierwszy, demokratyczny prezydent RPA” i ?wielki obrońca Praw Człowieka”, nie przeciwdziałał fali terroru jaka spadła na przedstawicieli białej mniejszości.Nie podjął żadnych kroków zapobiegających rosnącej jak grzyby po deszczu przestępczości, wymierzonej przede wszystkim przeciwko białym obywatelom RPA: masowym gwałtom popełnianym na białych kobietach i bandyckim napadom na ziemie białych farmerów, obszarników i zwykłych obywateli zmuszonych do życia za kilkumetrowymi murami otoczonymi drutami kolczastymi pod napięciem.

?Mąż stanu i wybitny przywódca” zaprowadzając w swoim kraju akcję afirmatywną doprowadził do sytuacji kuriozalnej: wytworzenie nowego, tym razem czarnego apartheidu. Oto kompetencje jednostki zupełnie straciły na znaczeniu- odtąd liczyło się tylko pochodzenie społeczne. ?Biały mężczyzna dostaje pracę na samym końcu. Najpierw Murzyn i Murzynka, potem Hindus i Hinduska, następnie biała kobieta i na końcu biały mężczyzna. Biały właściciel prywatnej firmy, którą założył i prowadził przez kilkadziesiąt lat, musi oddać co najmniej jej połowę Murzynowi, aby nie miał większościowego udziału? ? opowiada Edi Pyrek, podróżnik i pisarz, który odwiedził w RPA w 2006 roku. Podobnie twierdzi Fryderyk Willem de Klerk, były prezydent RPA i laureat pokojowej Nagrody Nobla:

?Biali Południowoafrykanie czują się jak obywatele drugiej kategorii w swoim własnym kraju z powodu sposobu, w jaki jest wprowadzana akcja afirmatywna?

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Począwszy od 1994 roku 68.798 białych mężczyzn i kobiet zostało zamordowanych a wskaźnik przestępczości w RPA jest jednym z najwyższych na świecie(zdecydowaną większość ofiar stanowią rzecz jasna Burowie). Kraj wpadł w odmęty gospodarczego regresu, ludzie ubożeją coraz bardziej, społeczne nierówności zarysowują się coraz mocniej, a bieda wśród białej mniejszości zwiększyła się ponad dwukrotnie. Biurokracja z roku na rok pogrąża się w coraz większym, przeżartym korupcją chaosie podobnie jak życie polityczne niegdyś prężnie rozwijającej się Republiki Południowej Afryki.

Moralną odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponosi Nelson Mandela dlatego też z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że nie płakałem, kiedy dowiedziałem się o jego śmierci.

Zobacz również

Z ducha, serca i rozumu- narodowiec, polski patriota. „Jestem Polakiem ? więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.”