Prawdopodobieństwo istnienia, innych niż ludzie, inteligentnych istot w przestrzeni kosmicznej jest bardzo duże. Jedyne, co pozostaje niepewne to to, czy uda nam się z nimi kiedykolwiek skomunikować. Eksperci są pozytywnie nastawieni. Do pierwszego kontaktu może dojść już za.. dwadzieścia lat!

Jeżeli ludziom uda się kiedyś nawiązać kontakt z kosmitami – wiele ziemskich spraw będzie musiało zostać ustalone od nowa. W wielu systemach religijnych nie ma miejsca dla innych inteligentnych istot – zostaną one więc poddane przewartościowaniu. Również sama komunikacja z obcymi poddana zostanie sformalizowaniu i usystematyzowaniu. Trudno wyobrazić sobie teraz, jak dobierana będzie ziemska reprezentacja ds. kosmicznej dyplomacji.

Na pewno miałoby to wpływ na systemy religijne, wymagałoby też stosownych zmian w systemach prawnych, czy ustaleń politycznych w jaki sposób ludzkość będzie prowadzić kontakt – każdy kraj na własną rękę, czy na przykład poprzez ONZ – cytuje Krzysztofa Czarta z Polskiego Towarzystwa Astronomicznego „Newsweek”.

Czart jest, jak wielu innych ekspertów przekonany o tym, że inteligentna cywilizacja pozaziemska gdzieś istnieje. Skomunikowanie się z nią na tym etapie zaawansowania technologii byłoby jednak bardzo trudne.

Jeśli nie będzie to któryś z pobliskich układów planetarnych, to dialog wydaje się trudny do realizacji według obecnej wiedzy fizycznej – mówił Czart.

Przedstawiciel PTA jest jednak dobrej myśli. Wierzy, że do pierwszego kontaktu dojdzie stosunkowo niedługo. Zwłaszcza, że na ten moment trudno wyobrazić sobie rozwój technologiczny, jaki nastąpi na przełomie następnych lat. Podobnego zdania jest dr Seth Shostak, starszy astronom kalifornijskiego Instytutu SETI.

Opierając się na najnowszych informacjach na temat planet pozasłonecznych, które sugerują, że 5-10 proc. wszystkich systemów gwiezdnych może mieć zamieszkałe planety, a także biorąc pod uwagę rozwój technologii, możemy znaleźć życie, nawet inteligentne życie, w ciągu dwóch dekad – prognozuje dr Shostak.

źródło: Newsweek Polska

...

Zobacz również