Ostrzegali przed koronawirusem, nikt ich nie słuchał. Teraz mówią o kolejnych zagrożeniach, których powinniśmy się bać

Ostrzegali przed koronawirusem, nikt ich nie słuchał. Teraz mówią o kolejnych zagrożeniach, których powinniśmy się bać Źródło: Pixabay.com jarmoluk

Naukowcy już wcześniej ostrzegali przed śmiercionośną pandemią, nikt nie potraktował ich jednak poważnie. To nie jedyne zagrożenie, jakie przewidują specjaliści.

Naukowcy od lat obserwują świat w wielu perspektywach i doskonale zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie mogą przynieść nadchodzące lata. Wcześniej ostrzegali przed koronawirusem, ale nikt nie potraktował ich poważnie. To jednak nie koniec. Specjaliści przewidują również inne zagrożenia.

Naukowcy ostrzegali przed koronawirusem, ale nikt nie chciał ich wysłuchać

Na listach amerykańskich bestsellerów pojawiła się książka "Nasi śmiertelni wrogowie" z 2017 roku. Okazuje się, że jest ona niezwykle aktualna, ponieważ opisuje możliwość pojawienia się światowej pandemii i analizuje możliwy przebieg rozwoju śmiercionośnego wirusa oraz wskazuje wszelkie słabe punkty w kontekście obrony przed nim. Książkę napisał prof. Michael T. Osterholm we współpracy z dziennikarzem Markiem Olshakerem a jej celem było ostrzeżenie wszystkich przed możliwym zagrożeniem.

W roku wydania książka nie wzbudziła większego zainteresowania, dziś czyta się ją niemal jak zwiastun zagłady. Co ciekawe, prof. Osterholm za jedną z najprawdopodobniejszych przyczyn ogólnoświatowej zarazy wskazał właśnie wirus grypy zmutowany w wyniku kontaktu ze zwierzętami. Niedługo później pojawiły się również ostrzeżenia wydane przez WHO, jednak nikt nie traktował ich poważnie.

- Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegała w ubiegłym roku: świat zmierzy się z kolejną pandemią grypy – jedyna rzecz, której nie wiemy, to to kiedy to nastąpi i jak poważna będzie. Jednocześnie ostrzegano także o ryzyku pojawienia się nowych koronawirusów. Gdyby posłuchano naukowców w magazynach leżałyby maski i środki ochrony osobistej. Informacje potraktowano jednak jak ciekawostkę. Podobnie jak pozostałe ostrzeżenia WHO - napisał Tomasz Borejza na łamach "SmogLabu".

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Naukowcy przewidują, że koronawirus to tylko jedno z zagrożeń

Na liście WHO znajduje się jeszcze kilka ważnych zagrożeń, których nie powinniśmy ignorować. Są nim m.in. tzw. "superbakterie" czyli chorobotwórcze mikroby, które w wyniku mutacji stają się odporne na wszystkie znane nam antybiotyki, a ich leczenie staje się niemal niemożliwe.

Dzisiaj grzeje: 1. Z ostatniej chwili: Szumowski nie pozostawia złudzeń, wyjawił prawdę o końcu epidemii. Minister przekazał fatalne wiadomości

2. Media dotarły do dawnych kolegów Szumowskiego. Obnażyli całą prawdę, zdradzili ich prywatne rozmowy

Duży problem stanowi również ciągle rosnące zanieczyszczenie powietrza, któremu naukowcy przypisują 7 milionów przedwczesnych zgonów rocznie. Specjaliści wśród największych zagrożeń wymieniają również zmiany klimatu, które między 2030 i 2050 rokiem mają powodować aż 250 tys. zgonów rocznie m.in. z powodu dotkliwych upałów i zwiększenia zachorowalności na malarię.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Dokładnie przyjrzyj się swoim dłoniom
  2. Radosław Majdan spodziewa się potomka. Zdjęcie pary czekającej na poród poruszyło wszystkich (FOTO)
  3. Doda zakryła się tylko poduszką. Zdjęcie odebrało fanom mowę
  4. Miliony oglądały go w TVN, TVP i Polsacie. Tragiczna śmierć, prokuratura potwierdziła najgorszą wiadomość
  5. Wszyscy zostali oszukani w sprawie Agaty Dudy? Wyciekły pominięte fakty
  6. 8 policjantów urządziło skandalicznego grilla nad jeziorem. Złamali obostrzenia, nie mieści się w głowie

źródło: Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News