Nauczyciele już nie mogą
Piotr Molecki/East News
Monika Majko - 16 Września 2020

Nauczyciele już dłużej nie mogą. Sytuacja wymknęła się spod kontroli, przerywają milczenie

Nauczyciele nie mają już sił na walkę, sytuacja zaczyna ich przerastać. Wielu pracowników szkół przerwało milczenie, a placówki masowo tracą kadrę wychowawczą. W szkołach zaczyna brakować nauczycieli, niepokojące informacje obiegły media.

Nauczyciele przerywają milczenie, kadra wychowawcza masowo rezygnuje z pracy. Rodzice są zaniepokojeni sytuacją w polskich szkołach, pracownicy dydaktyczni nie mają już sił na walkę z systemem. Wkrótce szkoły mogą mieć duży problem w zapełnieniu dziur w gronie nauczycielskim.

Nauczyciele masowo rezygnują z pracy, sytuacja w polskich szkołach jest niepokojąca

Marcin Korczyc, nauczyciel, oraz prezes Fundacji "Ja, Nauczyciel" i jeden z liderów ruchu "Ja, Nauczyciel" wraz z pedagożką i socjolożką z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Iwoną Chmurą-Rutkowską, oraz psycholożką Wiktorią Niedzielską-Galant z Fundacji "Ja, Nauczyciel", przeprowadził badanie i opublikował raport "Powrót do szkoły - obawy i potrzeby środowiska nauczycielskiego". Okazuje się, że polscy nauczyciele w ostatnim czasie coraz liczniej rezygnują z pracy, dotyczy to szczególnie osób reprezentujących starsze grono nauczycielskie.

- Kilka tysięcy nauczycielek i nauczycieli w skali kraju to nie jest liczba, która niepokoi. Problemem jest to, że odchodzą najbardziej doświadczeni nauczyciele. W trudnych czasach może nam tego doświadczenia bardzo brakować - skomentował sytuację Marcin Korczyc.

WiadomościPod pałacem prezydenckim gromadzą się tłumy, zaraz się zacznie. Wiemy, co się dziejeCzytaj dalej

Nauczycie opuszczają szkoły, część z nich odchodzi na urlopy zdrowotne czy świadczenia kompensacyjne, wielu na emerytury.

- O tym, aby odejść po 30 latach pracy przed tablicą, myślałam już od kilku lat. Sytuacja pandemii tylko przyczyniła się do tego, że w tym roku szkolnym podjęłam ostateczną decyzję. Atmosfera w szkole była od kilku lat trudna do wytrzymania. Przeszkadzały mi ciągłe konflikty na linii dyrekcja - nauczyciele - rodzice, brak środków na podstawowe pomoce naukowe i artykuły biurowe, do tego doszedł strach o własne zdrowie. W domu opiekuję się chorą na raka mamą, dlatego od tego roku szkolnego zdecydowałam, że dla mojego dobra i dobra mojej rodziny, lepiej będzie, kiedy odejdę ze szkoły - powiedziała w rozmowie z portalem gazeta.pl jedna z nauczycielek z dużego miasta.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Mąż zamontował ukrytą kameręMąż zamontował w domu ukrytą kamerę. Na jaw wyszła koszmarna prawda, najbardziej cierpiały dzieciCzytaj dalej

Nauczyciele nie widzą rozwiązania, mają już dość

Głównym problemem nie jest jednak pandemia koronawirusa, a ogólna sytuacja, panująca w polskim szkolnictwie. Nauczyciele maja już dość nieskutecznej walki o poprawę swojej sytuacji zawodowej.

- Pracuję za 2300 do ręki i jeszcze mam kupować z własnej kieszeni pomoce dydaktyczne, papier do drukarki, toner, laminarkę, bo szkoła nie zapewnia, a rodzice wymagają - wyznała jedna z nauczycielek w komentarzach pod postem Związku Nauczycielstwa Polskiego na temat nauczycieli, którzy w dobie pandemii koronawirusa decydują się na stałe lub czasowe odejście z pracy.

Dzisiaj grzeje:

1. Joanna Koroniewska zdruzgotana, śmierć uderzyła za wcześnie. Ukochana osoba w jej życiu odeszła, boli do dziś

2. Pamiętacie Piotrusia z „Kogla-mogla”? Niesamowite, jak potoczyły się jego losy

3. Na miejscu mnóstwo karetek, policja i śmigłowiec ratunkowy. Porażające wiadomości z polskiej miejscowości

Jak podkreśla Marcin Korczyc z fundacji Ja, Nauczyciel, sytuacja jest bardzo niepokojąca. Już niedługo polskie szkoły mogą mieć poważne problemy z zapełnieniem dziur w kadrze nauczycielskiej, a co za tym idzie, by zapewnić uczniom odpowiednią opiekę oraz poziom edukacji.

- Tam, gdzie nauczyciel odchodzi na urlop zdrowotny, świadczenie kompensacyjne, czy emeryturę, zawsze potrzebny jest ktoś inny, najczęściej nowy. W wielu szkołach arkusze organizacji są bardzo napięte, a młodzi do szkół masowo o pracę nie aplikują. To problem złożony. Nasz zawód nie gwarantuje niestety godnych zarobków - przekazał nauczyciel.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Emeryci mogą być wściekli. Wszyscy Polacy będą dostawali tyle samo?
  2. Upojna randka Justyny Żyły. Nie ukrywa niczego, pokazała wszystko na Instagramie (FOTO)
  3. Na parkiet nagle wkroczyła para kilkulatków. Nagranie jest powalające, wszyscy dookoła nie mogli oderwać od nich oczu
  4. Wierni w żałobie, tragiczne wieści obiegły media. Nie żyje uwielbiany duchowny, miał tylko 46 lat
  5. Wszyscy do końca mieli nadzieję. Tragiczny finał poszukiwań zmroził policję i strażaków
  6. Obłędnie soczyste pierogi z mięsem z rosołu, doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny za grosze

Kobieta obserwowała swój rosnący brzuchBrzuch kobiety rósł zbyt szybko jak na ciążę. Podczas badania USG lekarze nie wiedzieli co powiedziećCzytaj dalej

Źródło: Gazeta

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News