nauczyciele strajk pieniądze
flickr/David Schott
Wiadomości Pikio - 8 Maja 2019

Kto zapłaci nauczycielom? Przerzucanie odpowiedzialności trwa w najlepsze

Nauczyciele stanęli teraz przed sporym problemem, ponieważ nie wiadomo kto ma im wypłacić wynagrodzenie. Kilkutygodniowy strajk nauczyciele muszą odpracować, by nie stracić swoich pensji. Zostaje pytanie - jak i kiedy mają to zrobic?

Nauczyciele i ich strajk

Jak informuje "Rzeczpospolita", gminy postawiły sprawę jasno: nauczyciele, którzy brali udział w strajku od 8 do 28 kwietnia, muszą odpracować zaległe godziny pracy, by nie stracili swoich pensji. Zagwozdką dla każdego jest, jak i kiedy mieliby to zrobić.

Rzecznik prezydenta Jeleniej Góry Cezariusz Wiklik mówi, że nie wiedzą, jak mają wybrnąć z tego problemu. Środki chcą zostawić w szkołach, ale forma musi być zgodna z prawem. Na ten moment czekają na opinię kancelarii prawnej Związku Miast Polskich.

Strajk pomógł czy raczej zaszkodził?

Dyrektorzy szkół nie są zbyt chętni do podpisywania ugody ze związkami zawodowymi w swoich placówkach szkolnych. Większość z nich nie chce brać odpowiedzialności za wypłatę tak ogromnej ilości pieniędzy z obawy na to, że ktoś to może potem zakwestionować. W tym momencie czekają na aprobatę władz miasta odnośnie do wypłaty środków i ich podstawy.

- Szukamy najlepszej, najbardziej transparentnej drogi. Na pewno jedną z dróg jest możliwość odrobienia czasu pracy przez nauczycieli np. poprzez zorganizowanie dnia sportu czy korepetycji. Chcemy, by oni te pieniądze uczciwie zarobili - mówi Cezariusz Wiklik dla "Rzeczpospolitej".

Na ten moment na koncie Społecznego Komitetu „Wspieram Nauczycieli" jest 8 mln zł. Według ZNP na dodatek w wysokości 500 zł będzie mogło liczyć 16 tysięcy osób, jednak pod warunkiem, że w momencie przystąpienia do strajku, nauczyciel ubiegający się o zapomogę nie należał do związków zawodowych, strajkował minimum dziewięć dni, nie dostał wynagrodzenia za czas obejmujący czas strajku oraz znalazł się w trudnej sytuacji materialnej.

Ministerstwo Edukacji oraz ZNP nie posiada informacji, jak na dzień dzisiejszy wygląda rozliczanie środków za czas strajku w szkołach.

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News