Publicysta NaTemat, Adam Gafaar, przekonuje w swoim felietonie, że Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii gwałcą częściej niż imigranci z Bliskiego Wschodu. Jest to odpowiedź publicysty na powszechne przekonanie (po wydarzeniach w Kolonii), że to imigranci z Bliskiego Wschodu najczęściej stoją za atakami seksualnymi na kobiety i dzieci. 

 – Po doniesieniach o gwałtach w Kolonii, uchodźcy są coraz częściej postrzegani jako potencjalni przestępcy. Tymczasem ze statystyk policji w Wielkiej Brytanii wynika, że najwięcej przestępstw w tym kraju dokonują imigranci z Europy. Na czele niechlubnego rankingu od lat znajdują się Polacy mieszkający na Wyspach – pisze swoim felietonie Gafaar.

Jak przekonuje publicysta natemat.pl, tylko w latach 2012-2015 brytyjski wymiar sprawiedliwości skazał ponad 140 tysięcy Europejczyków. Jak podkreśla Gafaar, największą liczbę skazanych stanowią Polacy (10 300 osób), potem Rumuni, Irlandczycy i Litwini.

Gafaar podkreśla również, że liczba Polaków skazanych za napaści seksualne przewyższa ilość skazanych imigrantów ponad 400 razy.

 – Polacy dopuścili się łącznie 866 samych przestępstw seksualnych […] Kryminaliści pochodzący z państwa, z którego przybywają dziś do Europy tysiące migrantów (chodzi o imigrantów z Bliskiego Wschodu, dokładnie z Syrii – przyp. red), popełnili łącznie 418 czynów karalnych, z czego zaledwie 12 stanowiły napaści seksualne – przekonuje publicysta.

Felieton publicysty natemat.pl wzbudził emocje komentujących, którzy zarzucili mu manipulację polegającą na posłużeniu się danymi w taki sposób, by udowodnić postawioną przez siebie fałszywą tezę.

Chodzi przede wszystkim o stosunek liczby polskich imigrantów do innych nacji i liczby popełnianych przez nich przestępstw. Komentujący felieton zwrócili uwagę na fakt, iż Polaków na Wyspach jest kilkadziesiąt razy więcej niż każdej z wymienionych przez autora nacji więc i ilość przestępstw przez nich popełnianych będzie odpowiednio większa.

 – Może trochę faktów dla odmiany. Ile Syryjczyków jest w UK? Według https://en.wikipedia.org/wiki/Syrian_diaspora. Ostania pozycja na liście krajów z największa diaspora syryjska: Algeria: 10000. UK nie ma nawet na liście czyli należy przypuszczać, ze Syryjczyków jest poniżej 10000. Nawet zakładając optymistyczny wariant dla Syryjczyków, ze jest ich 10000 w UK to popełnili oni 0.0418 przestępstw na osobę oraz 0.0012 przestępstw seksualnych na osobę. Polaków w UK jest ~1000000 czyli 0.0103 przestępstw na osobę oraz 0.000866 przestępstw seksualnych na osobę. 0.000866<0.0012, 0.0103<0.0418. To tyle jesli chodzi o fakty. Dziekuje. Dobranoc  – skomentowała jedna z internautek.

 – W oparciu o stronie bbc: Syryjczycy – 1000 osób (sic!) W oparciu o spis powszechny w GB: Polacy – 790 000. Czyli jeżeli statystycznie na 1000 Syryjczyków mamy 12 gwałcicieli To gdyby ich było 790 razy więcej to gwałcicieli byłoby 9480? – pyta inny komentujący.

 – Co za bzdury bez kontekstu! Jesli kogos jest najwięcej, to logiczne że ilosciowo w każdej „statystyce” będzie przewodził. Napiszcie ilu procentowo Polaków i innych narodów popełnia przestępstwa w stosunku do ilosci obecnych na wyspach – napisał kolejny internauta.

Adam Gafaar – jak możemy się doweidzieć z jego notki biograficznej na natemat.pl – jest z wykształcenia historykiem. Jak sam również przyznaje, jest w połowie Egipcjaninem.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: natemat

...

Zobacz również