Nasze pensje pójdą ostro w górę. Jest jednak istotny haczyk

Nasze pensje pójdą ostro w górę. Jest jednak istotny haczyk

Jak wynika z kolejnych badań rynku pracy, Polacy zarabiają coraz więcej. Zawdzięczać to mamy malejącemu zatrudnieniu. Przedsiębiorcy, chcąc zatrzymać u siebie pracowników, zwiększają ich pensje. Jest jednak pewien problem.

Choć zatrudnienie w firmach powyżej 9 pracowników wzrosło w lutym o 4,6%, wiele branży i tak cierpi na niedostateczną liczbę zatrudnionych. 17 tys. nowych etatów utworzonych w ubiegłym miesiącu wciąż nie było w stanie nasycić rynku. Stąd dobra wiadomość - średnio prace wzrosły z lutym o 4%. Trend ten ma się utrzymywać przez kolejne miesiące.

 - Płace będą przyspieszać, co związane będzie m.in. z brakiem rąk do pracy w niektórych branżach oraz prawdopodobnym szybszym odpływem z rynku osób, które po obniżce wieku emerytalnego będą chciały jak najszybciej skorzystać z tego prawa - mówi Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Cieniem na wzroście płac kładzie się jednak widmo inflacji. Chociaż wynagrodzenia rosną, ich realna wartość nie jest już tak wielka. Podgryza je bowiem inflacja. W listopadzie ubiegłego roku deflacja ustąpiła jej miejsca. Ta jak dotąd rośnie. W styczniu wskoczyła na poziom 1,7%, by znowu wzrosnąć w lutym do stopnia 2,2%.

pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News