Staszek wyzdrowiał z koronawirusa. Niestety, najgorsze zaczęło się dopiero wtedy

Staszek wyzdrowiał z koronawirusa. Niestety, najgorsze zaczęło się dopiero wtedy Źródło: Pixabay.com fernandozhiminaicela

Nastolatek przeszedł zakażenie koronawirusem bardzo lekko, po kilku dniach zupełnie minęły mu objawy. Niestety, najgorsze spotkało chłopca dopiero później. To pierwszy w Polsce przypadek, rodzice 14-latka byli przerażeni diagnozą lekarzy.

Nastolatek przeszedł zakażenie wirusem SARS-CoV-2 wraz z całą rodziną, chłopiec nie miał prawie żadnych objawów i szybko uporał się z chorobą. Najgorsze czekało go jednak dopiero później. To pierwszy przypadek w Polsce, rodzice byli przerażeni diagnozą syna.

Nastolatek przeszedł zakażenie koronawirusem niemal bezobjawowo

Staszek to 14-latek z Warszawy, który przeszedł zakażenie koronawirusem wraz z rodzicami i młodszym bratem. 14-latek nie miał wcześniej problemów ze zdrowiem, nie chorował i nie cierpiał na choroby współistniejące. Jak wspomina mama Staszka w rozmowie z portalem Parenting.pl, nastolatek "przeszedł zakażenie bardzo lekko - tylko przez półtora dnia miał gorączkę. Potem nic go nie bolało, a wszystkie dolegliwości minęły".

Niestety, gorączka wróciła po miesiącu, a zaskoczeni rodzice początkowo myśleli, że to po prostu zwykłe przeziębienie. Zaniepokoił ich fakt, że nie towarzyszyły jej inne objawy typu kaszel czy katar.

- Gorączka była bardzo wysoka, bo sięgała 41 stopni, więc w piątej dobie zadzwoniłam na pogotowie, żeby zapytać, co się może dziać, bo nie było żadnych innych objawów. Szóstego dnia z gorączką zostaliśmy przez skierowani przez sanepid do szpitala pediatrycznego - relacjonuje pani Agnieszka, mama Staszka.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Po wielu badaniach lekarze postawili przerażającą diagnozę. Staszek przechodził PIMS czyli pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny. To powikłanie po zakażeniu koronawirusem, o którym głośno jest w ostatnim czasie w kontekście dzieci i młodzieży przechodzącej COVID-19. Do tej pory jednak nie zaobserwowano go w Polsce, Staszek jest pierwszym młodym pacjentem, który zachorował na PIMS w naszym kraju. Wcześniej takie przypadki notowano m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Nastolatek zachorował na PIMS. To groźne powikłanie po zakażeniu koronawirusem

- Z tego co wiem, to Staszek był pierwszym zdiagnozowanym przypadkiem PIMS w Polsce. Taką informację dostaliśmy od lekarzy i dlatego długo nie wypuszczano nas ze szpitala, nawet jak syn czuł się już dobrze, to cały czas kontrolowano stan jego zdrowia. Lekarze stwierdzili, że jest to nowa jednostka chorobowa i nie wiadomo, jak potoczą się losy dziecka. Spędziliśmy w szpitalu aż 3 tygodnie - wyznała Agnieszka Boczkiewicz. 

Dzisiaj grzeje: 1. Polskie matki z dnia na dzień stracą tysiące złotych. Nie da się ich odzyskać

2. Ksiądz wykorzystał młodą dziewczynkę na saunie. Arcybiskup Głódź twierdzi, że nie miał o niczym pojęcia

- Wykonano szereg badań: EKG, echo serca, rentgen, założono Staszkowi holter, bo to schorzenie jest niebezpieczne przede wszystkim pod kątem serca, często atakuje naczynia wieńcowe, tworzą się tętniaki i może dojść do trwałych uszkodzeń. Na szczęście wyniki badań były prawidłowe. Potem potwierdził to jeszcze rezonans. Po tygodniu pobytu w szpitalu syn przestał gorączkować i w zasadzie nic mu już nie dolegało. Jego organizm zwalczył stan zapalny samodzielnie. I co jest najważniejsze, syn wyszedł z tego bez uszkodzeń serca - relacjonowała mama chłopca.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Policja pod willą Lewandowskiego. Niepokojące doniesienia, ktoś chciał się włamać?
  2. Adam Małysz myślał, że je po prostu źle doprawiony rosół. To był dopiero początek, słynny skoczek przeżył ciężkie chwile
  3. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych posłów w Polsce, nagle zniknął. Odsiaduje wyrok 10 lat więzienia
  4. Prezydent Duda znika na kilka dni. Media ustaliły, gdzie będzie przebywał
  5. Dramatyczne doniesienia o kultowym Arnie z 13 posterunku. Ma nawrót choroby, nie radzi sobie
  6. Szkolna koleżanka Kingi Dudy zdradziła prawdę. Wiadomo, jaka naprawdę jest córka Andrzeja Dudy, gdy nikt nie patrzy

Źródło: Parenting

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News