Tak blisko Słońca nie był jeszcze żaden pojazd, skonstruowany przez człowieka. Już dziś NASA zdradzi szczegóły misji, w czasie której sonda wejdzie w bezpośredni obszar atmosfery naszej gwiazdy, czyli de facto dotknie Słońca.

Solar Probe Plus wystartuje w lecie przyszłego roku, ale ranga, jaką misja ma dla astronomii sprawia, że już teraz naukowcy rozmawiają o jej przebiegu. Sonda znajdzie się tak blisko słońca, jak jeszcze żaden pojazd do tej pory.

Celem misji Solar Probe Plus jest lepsze poznanie słońca. Wiedza, o zachodzących na gwieździe procesach pozwoli przewidywać jej oddziaływanie na Ziemię. Może również zwiększyć bezpieczeństwo załogowych lotów kosmicznych.

Atmosfera przy Słońcu jest jednym z najbardziej intrygujących i najsłabiej zbadanych rejonów Układu Słonecznego. Misja sondy nie tylko zaspokoi ciekawość naukowców, ale wpłynie również na bezpieczeństwo życia na Ziemi. Według szacunków National Academy of Sciences jeden, niespodziewany wybuch na Słońcu, mógłby pozbawić obszary wschodniego wybrzeża USA prądu nawet na rok.

Aby Solar Probe Plus dotarł blisko Słońca, będzie musiał przez blisko 7 lat wykonać 7 przelotów obok Wenus. Dzięki temu znajdzie się 8 razy bliżej gwiazdy niż jakikolwiek wcześniejszy pojazd. Na miejscu będzie analizował m.in. proces rozpędzania się wiatru słonecznego.

źródło: RMF24

...

Zobacz również