Nanga Parbat
Wikipedia
Piotr Bernaciak - 2 Marca 2019

Złe informacje z Nanga Parbat. Pogoda uniemożliwia akcję ratunkową

Nanga Parbat jest niezdobytym szczytem marzeniem dla wielu alpinistów. Część z nich traci życie w walce o spełnienie swojego celu, część naraża się na tragiczne konsekwencje. Pojawiły się złe wieści dotyczące jednej z akcji.

Nanga Parbat jest uznawana za jedną z gór, która jest celem niemal każdego alpinisty. Niektórzy decydują się nawet na zwiększenie poziomu trudności całej wyprawy i chcą zdobyć szczyt zimą. Rok temu tragiczne konsekwencje poniósł Tomasz Mackiewicz, którego nie zdołano uratować. Jak się okazuje, decyzja Polaka znalazła naśladowców.

Jakiś czas temu pojawiła się informacja o grupie himalaistów z różnych krajów, w tym z Włoch, Australii i Kazachstanu, którzy zapragnęli przed kilkoma tygodniami zdobyć Nanga Parbat. Przez pewien czas ukazywały się raporty dotyczące ich wędrówki, lecz wobec niesprzyjających warunków pogodowych część ekipy zdecydowała się na powrót.

Nanga Parbat znów zbierze śmiertelne żniwo?

Daniele Nardi i Tom Ballard to dwaj alpiniści, którzy stwierdzili, że pogoda nie przeszkodzi im w spełnieniu marzeń. Zdecydowali się więc na odłączenie od większej ekipy i kontynuowanie akcji we dwójkę. Kilka dni temu ukazały się straszne raporty, które pokazały, że kontakt z duetem został utracony i nie da się go ponownie nawiązać pomimo wielu prób.

Ujawniono więc, że rozpocznie się akcja ratunkowa, wysłane miały zostać nawet pakistańskie śmigłowce, które miały bezpiecznie przetransportować obu mężczyzn do bazy. Niestety okazuje się, że są na to coraz mniejsze szanse. Sprawa wygląda bardzo podobnie do tej, która wydarzyła się przed rokiem. Wtedy doszło do tragedii na zboczach Nanga Parbat.

Nanga Parbat pozostaje nieosiągalne

Tomasz Mackiewicz także nie mógł przez pewien czas liczyć na pomoc ze strony ekipy ratowniczej, bo uniemożliwiały to warunki pogodowe. Podobnie może być tym razem, bo śmigłowce wciąż nie dostały pozwolenia na start poszukiwań. Każda minuta bez poszukiwań zmniejsza szanse na odnalezienie himalaistów.

Najstraszniejsze informacje twierdzą, że pogoda póki co nie zmieni się. Oznacza to, że mężczyźni nie będą mogli liczyć na pomoc z zewnątrz, a brak kontaktu z nimi sprawia, że pomyślne zakończenie akcji ratunkowej staje się coraz bardziej wątpliwe.

źródło: Sportowe Fakty

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News