Do prokuratory zgłosili się dwaj mężczyźni, którzy twierdzą, że jako nastolatkowie byli molestowani przez duchownego. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, będzie to najwyższy rangą hierarcha w historii Koscioła Katolickiego skazany za pedofilię.

Kardynał George Pell od 2001 r. jest arcybiskupem Sydney. Ponadto reprezentuje Australię i Oceanię w Radzie Kardynałów. Jest to nieformalny rząd stworzony przez papieża Franciszka, w celu pomniejszenia wpływu Kurii Rzymskiej. W Radzie każdy z kontynentów jest reprezentowany przez jednego kardynała.

Podczas procesu reformy Kurii Rzymskiej, kardynał Pell został mianowany przez papieża na prefekta Sekretariatu ds Gospodarczych. Jest to organizacja odpowiedzialna za zarządzanie kwestiami finansowymi Watykanu i Kościoła powszechnego. Po tym awansie duchowny stał się nieformalnie 3. osobą w Watykanie, zaraz za kardynałem-sekretarzem stanu i prefekcie Kongregacji Wiary.

Temat pedofilii towarzyszy kardynałowi od początku kariery. Sutannę przywdział po raz pierwszy w australijskiej prowincji znanej z tuszowania przypadków molestowania nieletnich. Gdy Pella stał się biskupem, został bliskim współpracownikiem ordynariusza Ronalda Murkeansa. Ów duchowny zamiast karać księży ze skłonnościami pedofilskimi, przenosił ich do innych parafii. W 2016 Murkeans umarł, niszcząc wcześniej wszelkie dowody na umyślną rotację duchownych.

Podczas śledztwa australijska komisja ds. nadużyć seksualnych światło dzienne ujrzało wiele niekorzystnych dla duchownego faktów. Miał on oferować łapówki za milczenie 11-letniemu chłopcu, molestowanemu przez współlokatora Pelli z czasów seminaryjnych. Poza tym, pływanie nago i całowanie nieletnich podopiecznych przez zakonnika, kardynał określił jako „ekscentryczne” i „niegroźne”.

Oprócz tego, są oskarżenia skierowane prosto w duchownego. Dwaj mężczyźni, którzy zgłosili się do prokuratury twierdzą, że byli molestowani przez kardynała na basenie, miał on rozbierać się do naga w towarzystwie, wtedy jeszcze chłopców.

Jeżeli oskarżenia się potwierdzą kardynał George Pell trafi do więzienia. Papież Franciszek stanowczo rozprawia się z pedofilią w kościele. Specjalnie do tego powołał 17-osobową komisję watykańską, której zadaniem jest ochrona nieletnich.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

wk źródło:tokfm.pl

...

Zobacz również