Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł właśnie alarm. Jak wynika z jego komunikatów, sytuacja na południu kraju jest opłakana. Życie i zdrowie setek tysięcy Polaków jest zagrożone. Wszystko przez szalejący w tych rejonach żywioł.

IMGW wydało właśnie ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia dla województwa śląskiego. Występuje tam ogromne zagrożenie powodziowe. Niewykluczone, że Katowice i okolice tego miasta – Bytom, Gliwice, Mysłowice i inne – znajdą się pod wodą. To oznaczałoby jeszcze potężniejszy kataklizm od ogromnej powodzi stulecia, która nawiedziła Polskę w 1997 roku.

Równie trudna sytuacja jest w południowej części Śląska, Małopolsce i Podkarpaciu. W stosunku do tych województw IMGW wprowadziło już ostrzeżenia drugiego stopnia. Oznacza to, że tam w ciągu doby ma spaść monstrualna ilość wody, aż 100l/m².

Żeby tego było mało, Instytut wprowadził także ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia, co oznacza, że w niektórych rejonach kraju poziom wód znacznie się podniesie. Podkarpacie, Małopolska, Świętokrzyskie oraz Warmińsko-Mazurskie otrzymały drugi stopień ostrzeżenia.

IMGW wydało także ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia dla kilku województw. Mowa o łódzkim, świętokrzyskim i północnej części śląskiego, które zagrożone są zalaniem. Na tych terenach nieustannie pada deszcz, który w ciągu doby ma potężnie zapełnić te rejony wodą – nawet 50l/m².

źródło: gazeta.pl

Po czym poznać, że masz raka jelita? Uważaj na TO!

...

Zobacz również