Dziś zaplanowaną wizytę w Polsce ma człowiek, który w ostatnim czasie jest niekwestionowanym wrogiem Unii Europejskiej i Niemiec. Ich polityka budzi kontrowersje, ale jest to ważny partner zarówno dla UE jak i NATO, w tym również Polski. Rozmawiać z nim będzie prezydent Andrzej Duda.

Z oficjalną wizytą do Polski przyleciał prezydent Turcji Recep Erdogan. Jego wizyta rozpoczęła się o godzinie 11 na uroczystym powitaniu przed Pałacem Prezydenckim. Wśród tematów o jakich będą rozmawiać prezydenci będą m.in. współpraca w ramach NATO oraz relacje Ankary z Unią Europejską, które w ostatnim czasie są bardzo napięte, szczególnie z Niemcami. „To będzie szczera, otwarta rozmowa, bez tematów tabu” – zapowiedział szef gabintetu prezydenta Krzystof Szczerski.

W planie wizyty prezydenta Erdegana jest rozmowa z Andrzejem Dudą „w cztery oczy”, gdzie poruszą najważniejsze kwestie. Później o godzinie 13 w obecności obu prezydentów zostaną podpisane dokumenty. O 13.20 odbędzie się konferencja z udziałem głów państw. Na 13.45 zaplanowano udział prezydentów w Polsko-Tureckim Forum Gospodarczym.

Dalszy plan wizyty jest luźniejszy. O 14.30 na cześć Erdogana, Beata Szydło wyda uroczyste śniadanie. Później zobaczy się on z marszałkiem Sejmu i Senatu. Następnie prezydent Turcji złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Wieczorem Erdogan weźmie udział w obiedzie który wyda Andrzej Duda.

Szczerski mówi, że Turcja jest ważnym krajem w ogniwie bezpieczeństwa. To istotny i silny partner w NATO. Dzisiejsze rozmowy prezydentów będą dotyczyły kwestii bezpieczeństwa wschodniej flanki sojuszu. Jak zauważył, Anakara jest „bardzo ważnym ogniwem polityki migracyjnej Unii Europejskiej”. Od czasu zawarcia porozumienia z UE, napływ nielegalnych imigrantów spadł o 97 proc. W ocenie Szczerskiego, „Turcja jest zbyt ważnym partnerem dla Europy, dla NATO, dla całego świata, który chce żyć w bezpieczeństwie i pokoju, żeby nie podejmować z nią rozmowy”.

Prócz rozmów o NATO i relacjach z UE, prezydenci poruszą temat współpracy gospodarczej. Rozmowy będą dotyczyły wymiany handlowej, zwiększenia współpracy i poziomu inwestycji. Szczerski zaznacza, że na tle gospodarczym mamy bardzo wyrównany poziom. Przypomina również, że Warszawę i Ankarę łączą dobre relacje i stosunki dyplomatyczne od ponad 600 lat, gdyż Turcja nie uznała rozbiorów Polski.

Źródło: tvn24.pl

...

Zobacz również

Zakład, że nie poznajesz tego znanego polskiego polityka?! Niesamowite metamorfozy wybrańców narodu