Największa sieć sklepów w Polsce zmienia właściciela. Takiej transakcji w historii jeszcze nie było

Największa sieć sklepów w Polsce zmienia właściciela. Takiej transakcji w historii jeszcze nie było

Wiodąca detaliczna sieć w Polsce ma nowego właściciela. To już czwarty raz, gdy ta znana i potężna polska sieć przechodzi z rąk do rąk. To także największa transakcja sieci spożywczej w historii polskiego rynku.

Mowa o firmie Żabka Polska, która jest właścicielem sieci sklepów Żabka i Freshmarket. Samych popularnych "Żabek" jest w Polsce prawie 3 tys., co czyni sieć największą w Polsce (Biedronka ma sklepów niemal 2,7 tys.). Potężna sieciówka przejęta została przez CVC Capital Partners, który w 2015 roku nabył podmiot PKP Energetyka.

Poprzednim właścicielem Żabka Polska był podmiot Mid Europa Partners, który wszedł w posiadanie Żabki w 2011 roku. Wiadomo już, że transakcja ta kosztowała CVC około 5 mld złotych. O tym, czy finalnie do niej dojdzie, zadecyduje UOKiK.

 - Sprzedaż Żabka Polska jest największą transakcją w historii polskiego rynku detalicznego handlu spożywczego - podała kancelaria Greenberg Traurig, doradca CVC.

Żabka powstała w 1998 roku w Poznaniu. Wtedy to otwarto 7 pierwszych sklepów w Poznaniu i Swarzędzu. Do dzisiaj skromna sieć rozrosła się do rozmiarów prawdziwego molocha liczącego tysiące pomniejszych lokali. Te działają na zasadzie franczyzy.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News