Wczoraj Polska żyła tylko jednym tematem – rekonstrukcją rządu. Największe poruszenie wywołała oczywiście dymisja Antoniego Macierewicza. Do tej pory wydawało się, że nienaruszalnego. Zaraz po nim, Jarosław Kaczyński odchodzi z polityki.

Dymisja Macierewicza to wielkie zwycięstwo Andrzeja Dudy i trudno mieć co do tego wątpliwości. Z jednym, małym zastrzeżeniem. Dudzie pozwolono wygrać.

Zobacz także: Rekonstrukcja rządu to był początek. Ogłoszono zmianę szefostwa PiS

Nie tak miało to wyglądać

Jeszcze kilka miesięcy temu Jarosław Kaczyński przygotowywał się do objęcia urzędu Prezesa Rady Ministrów. Na nic jednak zdały się misterne plany człowieka, który przez wielu określany jest mianem najlepszego stratega polskiej sceny politycznej. Na drodze stanęła bowiem przeszkoda, której nie przezwyciężyłby nawet Napoleon Bonaparte.

Zdrowie. Jarosław Kaczyński ma już 68 lat. Zgodnie z własną ustawą, powinien już odpoczywać na emeryturze. Problemy zdrowotne, głównie z nogą, dają się we znaki Kaczyńskiemu. To właśnie one zadecydowały o tym, że oddał urząd premiera Mateuszowi Morawieckiemu. A także uświadomiły prezesowi coś bardzo ważnego.

Przyczyny dymisji Macierewicza, Szyszki, Radziwiłła i Waszczykowskiego

Jarosław Kaczyński od niedawna ma świadomość, że jego pokolenie powoli przestaje rozdawać karty na polskiej scenie politycznej. Przemiana pokoleniowa jest nieunikniona, a Kaczyński zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego też postanowił ją przeprowadzić na własnych warunkach.

Zobacz także: OFICJALNIE: Macierewicz NIE będzie marszałkiem! Zamiast tego zostanie….

Wczoraj z rządu odeszli, choć bliższe prawdy byłoby stwierdzenie, że zostali wyrzuceni, Antoni Macierewicz, Jan Szyszko, Witold Waszczykowski oraz Konstanty Radziwiłł. Ministrowie słuszni wiekiem ale i ci najbardziej kontrowersyjni, zniechęcający do Prawa i Sprawiedliwości niezdecydowany elektorat. To oczywisty ruch. Identyczny zabieg Kaczyński wykonał już wcześniej, przed wyborami w 2015 roku, co zakończyło się najbardziej widowiskowym zwycięstwem w historii wyborów III RP.

Jarosław Kaczyński ma zamiar ponownie użyć tej samej, sprawdzonej taktyki odsunięcia kontrowersyjnych postaci w cień. Zamiast nich, woli postawić na młodsze, świeże twarze. Po raz ostatni.

Jarosław Kaczyński odchodzi z polityki

Następne wybory parlamentarne oraz prezydenckie najpewniej będą ostatnimi w politycznej karierze Jarosława Kaczyńskiego. Ma jednak poczucie, że zostawia los Prawa i Sprawiedliwości w dobrych rękach – Mateusza Morawieckiego, któremu ufa niemal bezgranicznie, a także Joachima Brudzińskiego (mianowanego wczoraj na szefa MSW), od podszewki znającego struktury partii.

Prezes dał znak, że… młodzi mają być – mówi polityk PiS, który zdecydował się ujawnić kulisy wczorajszego spotkania partyjnego.

Prezes PiS zdecydował się też nie przychodzić na uroczystość rekonstrukcji, żeby nie odciągać uwagi od Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudy. Dlaczego? Powoli Jarosław Kaczyński odchodzi z polityki, a przygotowania do tej historycznej chwili rozgrywają się właśnie na naszych oczach. Oficjalne ogłoszenie tej decyzji odbędzie się najpewniej po zwycięstwie w kolejnych wyborach prezydenckich.

Miażdżąca odpowiedź internautów na rekonstrukcję rządu [MEMY]

Tyle tracimy! Niezapomniane cytaty zdymisjonowanych ministrów [ZOBACZ!]

...

Zobacz również