Najpierw masło, potem jajka. Odkrywamy, co będzie następne

Najpierw masło, potem jajka. Odkrywamy, co będzie następne Źródło:

Najpierw zdrożało masło, potem drastycznie poszybowały w górę ceny jajek. Niestety na tym się nie zakończy. Następne produkty pierwszej potrzeby zwiększyły swą rynkową wartość. Analitycy ostrzegają, że to dopiero początek.

"Pij mleko, będziesz wielki" - głosiła niegdyś słynna kampania propagująca korzystny wpływ na zdrowie, wynikający z picia mleka. Niestety okazuje się, że już niedługo niewielu będzie mogło pozwolić sobie na taki luksus, by gościć je codziennie na swoim stole.

Rekordowa od lat cena mleka

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny hektolitr mleka w skupach kosztuje obecnie 148,42 zł. To niemalże o 25% więcej niż w minionym roku. Mleko osiągnęło najwyższą cenę od trzech lat, a analitycy rynku są zdania, że tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać.
ZOBACZ TAKŻE: Co za pomysł?! W Warszawie serwują kobiece mleko

- Ceny zaczęły dynamicznie rosnąć w drugiej połowie zeszłego roku. Od czerwca 2016 r. do grudnia 2016 r. cena skupu mleka w Polsce wzrosła o 36 proc. Zachęciły one polskich rolników do zwiększenia produkcji. Utrzymujący się wysoki popyt na produkty mleczarskie na świecie przy ograniczonym wzroście podaży mleka u największych światowych jego eksporterów sprawiły, że ceny skupu rosły również w 2017 r. - tłumaczył w rozmowie z serwisem WP.PL Paweł Wyrzykowski, analityk BGŻ BNP Paribas.

Mleko będzie ciągle drożało

Ekspert jest zdania, że za wzrost cen odpowiedzialna jest sytuacja na świecie. Według Wyrzykowskiego ceny mleka w Polsce uzależnione są od cen zbytu produktów mleczarskich, które są ściśle powiązane z ogólną sytuacją międzynarodową.Najciekawszy jest fakt, że w momencie kiedy w naszym kraju ceny mleka wzrastają, to w innych krajach na świecie jego cena spada. Zakłada się, że jest to ściśle uzależnione czynnikiem sezonowym. W Polsce mleko będzie drożało, aż do momentu, w którym jego cena zostanie podniesiona z okazji nowego roku.

Źródło: finanse.wp.pl
ZOBACZ TAKŻE: To nie żart. Od teraz jajka w aptece i na receptę
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News