Najpiękniejsze polskie jezioro zniszczone. "Został po nim śmietnik"

Najpiękniejsze polskie jezioro zniszczone. "Został po nim śmietnik"

Najnowsze badania polskich naukowców okazują się naprawdę zatrważające. Turyści sprawili, że najpiękniejsze polskie jezioro, będące celem tysięcy wycieczek, jest całkowicie zniszczone, nad czym trudno jest obecnie zapanować.

Co roku nad Morskim Okiem pojawia się około miliona osób, których ogromna część nie potrafi jednak uszanować zasad panujących w Tatrzańskim Parku Narodowym. Ma to oczywiście bardzo negatywny wpływ na przyrodę, która jest coraz bardziej niszczona.

Polskie jezioro zagrożone

- Stawy położone na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego powinny być ubogie w materię organiczną. W wysokich górach nie ma rolnictwa, przemysłu, zabudowy mieszkalnej, a co za tym idzie nie powinno być także dopływu dużej ilości materii organicznej. Niestety, środowisko wodne jest zanieczyszczone biogenami - związkami azotu i fosforu - ujawnił dr inż. Piotr Dynowski. ZOBACZ TAKŻE: Wyciekły zarobki Chajzera. KOLOSALNE - W wodzie pływają kanapki, plastikowe butelki, widać na wodzie plamy po kremach do opalania. Pojawiają się zakwity glonów. Jezioro ulega degradacji, staje się eutroficzne. (...) Zaobserwowaliśmy także, zwłaszcza nad Morskim Okiem, że pstrągi nauczyły się zjadać resztki jedzenia wrzucanego do wody przez turystów, ba, nawet sami widzieliśmy takie "dokarmianie" - dodał także ekspert.

Odpowiedź TPN

Co władze parku starają się więc robić, aby ograniczyć szkodliwe działania turystów? Na to pytanie odpowiedział w rozmowie z WP Edward Wlazło, komendant Straży Tatrzańskiego Parku Narodowego. ZOBACZ TAKŻE: Beata Tadla nie wytrzymała! Na oczach dziennikarzy usiadła w kącie i zaczęła płakać - Organizujemy spotkania w szkołach. Mamy cały zespół, który zajmuje się uświadamianiem dzieci i młodzieży. Chcemy dotrzeć do ludzi, żeby podnieść ich świadomość przyrodniczą. (...) TPN działa prężnie i jest to dobrze zorganizowane. Teraz pozostaje liczyć na dobrą wolę osób, które są na szkoleniach - dowiadujemy się z odpowiedzi.  
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News