Już niebawem sprzeciw Polski w kwestii przyjmowania uchodźców może odbić się na finansach, które Polska otrzymuje z UE. CBOS postanowił więc przeprowadzić badanie wśród Polaków, by poznać zdanie społeczeństwa w sprawie przyjmowania uchodźców. Przypominamy, że to sondaż, a do tych należy podchodzić z przymrużeniem oka.

Jak się okazuje, wciąż większość Polaków jest przeciwna goszczeniu imigrantów z krajów muzułmańskich nad Wisłą. 70% obywateli Polski jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców, z czego 45% jest zdecydowanie przeciwna. Za przyjmowaniem uchodźców w Polsce opowiada się natomiast 25% Polaków, z czego jednak większość jest umiarkowanymi zwolennikami tego rozwiązania. Pozostałe 5% społeczeństwa nie jest zdecydowane.

Badania wykazały sporą zależność między tym, jaką partię popiera badany, a jakie ma zdanie co do uchodźców. Najwięcej przeciwników przyjmowania muzułmańskich przybyszów jest wśród wyborców formacji prawicowych – PiS (91%), Kukiz’15 (87%) i WOLNOŚĆ (85%). Co ciekawe, także 62% wyborców PSL nie chce przyjmowania uchodźców w Polsce.

Zwolennicy goszczenia imigrantów w naszym kraju to zdecydowanie wyborcy centrum i lewicy. Większość wyborców Platformy Obywatelskiej (51%), SLD (64%) i Partii Razem (59%) jest za tym rozwiązaniem. Co ciekawe, najbardziej przychylni imigrantom są wyborcy Nowoczesnej, z których aż 67% otworzyłoby przybyszom drzwi.

Zobacz również