Najnowszy sondaż IBRIS dla „Rzeczypospolitej” rzuca nowe światło na preferencje polityczne Polaków. Można przypuszczać, że opozycja otwiera szampana. Zakładając oczywiście, że do każdego sondażu należy podchodzić z przymrużeniem oka.

Sondaż IBRIS przeprowadzony został w ubiegłym tygodniu. Wynika z niego, że PiS nadal może cieszyć się twardym elektoratem. Na rządzącą obecnie partię zagłosowałoby 33,4 proc. respondentów.

Mimo stałego, stosunkowo wysokiego poparcia dla PiS, Polacy zdają się przekonywać do opozycji. O 2,2 p.p.wzrosły notowania Platformy Obywatelskiej w stosunku do lipcowego badania. Zagłosowałoby na nią 22,8 proc. ankietowanych. Trzecią siłą w parlamencie zostałaby Nowoczesna z poparciem 10,6 proc. respondentów. To wynik wyższy o 0,4 p.p. w porównaniu z ostatnim badaniem.

Lepsze notowania Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej to niejedyne powody, dla których opozycja może się cieszyć. Z sondażu wynika wyraźny spadek poparcia dla Kukiz`15. Popiera go 7,8 proc. badanych. To o 4,1 p.p. mniej niż w ostatnim sondażu.

Gdyby wybory odbyły się w ubiegłym tygodniu, w Sejmie znalazłaby się lewica. Dokładnie – SLD z poparciem 5,3 proc. ankietowanych. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego.

źródło: Rzeczpospolita

 

...

Zobacz również