Ile kosztuje najdroższy obraz świata? Ta cena powala

Ile kosztuje najdroższy obraz świata? Ta cena powala Źródło: Pixabay/Pexels

Najdroższy obraz świata został sprzedany za fortunę. Został kupiony przez arabskiego księcia, któremu na pewno nie brak pieniędzy. W Polsce mamy też niezwykle drogie dzieło sztuki! Przedstawiamy najcenniejsze obrazy.

Najdroższy obraz świata - ile jest wart?

Najdroższy obraz świata to dzieło Leonarda da Vinci z XVI wieku zatytułowane Salvator Mundi (Zbawiciel świata). Dzieło to zostało sprzedane w listopadzie 2017 roku za 450 milionów dolarów (1,72 miliarda złotych) na aukcji w Nowym Jorku, ustanawiając nowy rekord.

Obraz, który był niegdyś częścią kolekcji Royal Charlesa I, został sprzedany za jedyne 45 funtów (ok. 220zł) w latach 50. XX wieku, kiedy został pomylony z własną kopią

Po 19 minutach licytacji w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku osiągnął on ogromną kwotę, pomimo wciąż krążących pytań o jego autentyczność. Wylicytował go Muhammad ibn Salman, książę koronny Arabii Saudyjskiej. Zrobił to z myślą o otwarciu nowego muzeum Louvre Abu Dhabi, ale w ostatniej chwili i bez żadnych wyjaśnień skreślono ten obraz z listy prezentowanych dzieł sztuki.

Ofiacjalnie nie wiadomo, co się dzisiaj dzieje z obrazem przedstawiającym Jezusa Chrystusa. Pojawiają się głosy, że "Salvator Mundi" trafi do paryskiego Luwru jesienią tego roku, gdzie uświetni obchody 500. rocznicy śmierci da Vinciego.

Najdroższy obraz na świecie - dlaczego jest tak cenny?

"Salvator Mundi" to aktualnie najdroższy obraz świata. Historycy sztuki uważają, że ten obraz przedstawiający Chrystusa w niebieskiej szacie trzymającego kryształową kulę reprezentującą Ziemię, jest niezwykle kunsztowny. Ponoć da Vinci w tym dziele nie tylko perfekcyjnie przedstawił falowane włosy Chrystusa, które wydają się być prawdziwe, ale również spojrzenie Syna Bożego, które daje wrażenie autentycznie ludzkiego. "Salvador Mundi" jest też tylko jednym z mniej niż 20 obrazów wielkiego mistrza, który wciąż istnieje.

Najdroższy polski obraz

Najdroższy obraz w Polsce to dzieło pędzla Wojciecha Fangora zatytułowane "M 39", które powstało 1969 roku specjalnie na indywidualną wystawę artysty w prestiżowym Guggenheim Museum w Nowym Jorku. W listopadzie 2018 roku na aukcji "Sztuka Współczesna. Op-Art i abstrakcja geometryczna", która odbyła się w siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie, obraz został wylicytowany za... ponad 4,7 miliona złotych. Sama aukcja również pobiła rekord - udało się na niej w ciągu niecałych dwóch godzin sprzedać dzieła o łącznej wartości prawie 21 mln złotych. 

Inne najdroższe obrazy na świecie to "Krzyk" Edwarda Muncha, "Portret Adeli Bloch-Bauer" autorstwa Gustawa Klimta, "Kobieta III" pędzla Willema de Kooninga oraz "Trzy studia do portretu Luciana Freuda", który został stworzony przez brytyjskiego malarza Francisa Bacona.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ołtarz Mariacki - opis i przedstawione postacie
  2. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza - kiedy powstał?
  3. Koronacja Elżbiety II - data, ile miała lat? Rocznica wydarzenia
  4. Dzień Różnorodności Kulturowej - kiedy? Data święta
  5. Księżniczka Eugenia nie lubi Kate? Konflikty w Rodzinie Królewskiej
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News