Wprowadzenie jednolitego podatku obejmującego również składki ZUS to jedna z największych zmian na tym gruncie od wielu lat. Zwolennicy pomysłu twierdzą, że uprości on prowadzenie biznesu, jednak przeciwnicy są zupełnie innego zdania.

Zdaniem Marka Jakubiaka z ruchu Kukiz ’15, wprowadzenie nowej formy rozliczenia podatkowego to dla Prawa i Sprawiedliwości tylko pretekst, żeby zamaskować powstającą przez 500+ dziurę budżetową.

– Budżet jest w tragicznym stanie. Wydawane są pieniądze, których rząd nie ma. Skutki programu 500+ będą miały absolutne znaczenie dla popularności Prawa i Sprawiedliwości. Ale może on okazać się gwoździem do trumny PiS, gdy nie starczy na niego pieniędzy. – tłumaczy.

– Deficyt budżetowy będzie jeszcze większy. Jednak zostanie zamaskowany przez jednolity podatek, bo pieniądze, które wpływały do tej pory do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, będą przychodem Skarbu Państwa – a nie jak do tej pory przychodem ZUS-u. Możemy spodziewać się zatem gwałtownego wzrostu przychodów budżetu państwa, dzięki wpływom pobieranym w tej chwili przez ZUS. – wyjaśnił Jakubiak

Zobacz również