Podwyżki cen bardzo dają się we znaki budżetom domowym milionów Polaków. To będzie prawdziwy horror dla tych, którzy zarabiają najniższą krajową. Niestety, eksperci jednego z polskich banków poinformowali właśnie, że nie powinniśmy spodziewać się zmian w tej sprawie.

 – W najbliższych miesiącach ceny żywności prawdopodobnie nadal pozostaną „na wysokich poziomach” m.in. z powodu wysokich cen owoców (skutki wiosennych przymrozków) i tłuszczów jadalnych – oceniają ekonomiści z banku PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych opublikowanych przez GUS.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług w październiku drastycznie wzrosły i nadal będą rosły.

Dalsze wzrosty cen

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły 0,5%. To może wydawać się nie dużo, jednak w przypadku, gdy wszystko z czego korzystamy codziennie drożeje nawet o takie kwoty, to w skali miesiąca jest to znaczne utrudnienie dla najmniej zarabiających.
 – W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny żywności, odzieży i obuwia i w zakresie mieszkania – możemy przeczytać w podsumowaniu raportu.

Jak dodają eksperci banku PKO BP – wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych był najwyższy od pięciu lat. […] Odnotowano rosnące ceny warzyw, owoców oraz nabiału, podczas gdy w przeciwnym kierunku działały ceny mięsa drobiowego, wieprzowego i mąki – zaznaczono w komunikacie.

Fakt, że rosną ceny tak kluczowych dla konsumentów dóbr, jak żywność oraz koszty użytkowania mieszkania mogą powodować, że gospodarstwa domowe mogą postrzegać wzrost cen jako coraz bardziej odczuwalny – twierdzi ekonomista z Banku Pekao SA Adam Antoniak.

Taka sytuacja to prawdziwy koszmar dla milionów Polaków i ich rodzin, którzy utrzymują się z najniższego wynagrodzenia. Ich sytuacja przez najbliższe miesiąca znacznie się pogorszy, nie będzie ich stać na wiele produktów i usług codziennej potrzeby. Wielu z nich pogrąży się najprawdopodobniej w jeszcze większych długach.

Źródło: forsal.pl

Z TAKĄ obstawą przy bankomacie nikt cię nie ruszy!

Nie chcesz mieć raka? Nie jedz TYCH rzeczy!

 

...

Zobacz również