Tego trudno się było spodziewać. Po tym jak Brytyjczycy w referendum zdecydowali się opuścić Unię Europejską, rozpoczął się wyścig o polskie paszporty. Konsulaty mają ręce pełne roboty.

Brytyjczycy boją się, że po wyjściu z Unii Europejskiej (mimo referendum, procedura wyjścia dopiero się rozpocznie), nie będą w stanie korzystać z otwartych granic. W związków z tym, chcą czym prędzej zdobyć dokumenty innych państw członkowskich.

– Tymczasem w ciągu kilkunastu dni po Brexicie do polskich placówek dyplomatycznych zgłosiły się setki Brytyjczyków. Interesowały ich sposoby, w jaki można pozyskać paszport. Od referendum otrzymaliśmy 280 e-maili i 700 telefonów, więc jest to naprawdę duża liczba. Przed referendum takich zapytań mieliśmy średnio 10 na miesiąc – czytamy na polishexpress.co.uk wypowiedź rzeczniczki Ambasady RP w Londynie.

Najwięcej wniosków pochodzi od Brytyjczyków, którzy są w związku małżeńskim z Polakami lub mają krewnych z Polski. Mogą próbować, aczkolwiek warunkiem posiadania polskiego paszportu jest polskie obywatelstwo. Te zaś można uzyskać z mocy prawa, przez nadanie obywatelstwa, uznanie za obywatela Polski i przywrócenie.

Przypominamy, że Brytyjczycy niewielką większością zdecydowali w referendum, że nie chcą być dłużej członkiem Unii Europejskiej. Natychmiast zaczęto zbierać podpisy pod wnioskiem o kolejne referendum, które miałoby unieważnić poprzednie, aczkolwiek brytyjski rząd podkreślił, że decyzja która zapadła 13 czerwca była decyzją pokoleniową i nie ma możliwości, by przeprowadzić kolejne głosowanie. Szczególnie, że w pierwszym frekwencja była wystarczająco duża.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

 

...

Zobacz również